Subiect "calcul pensie limita de virsta" Deschis de toda ioan la data: 07/24/2011 2:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie limita de virsta
Scris de: toda ioan la data: 07/24/2011 2:52am
Gen:m
Stagiul de cotizare:41 ani 30luni 17 zile
Alte date:
Intrebare:Va rog frumos sa ma ajutati cu o verificare a datelor introduse in programul gratuit de calcul al pensiei, daca nu am gresit pe undeva? ,si mai mentionez ca in catrea de munca la rubrica'salar tarifar lunar' sunt introduse din 1990 ceva procente de 10-15% pe care eu nu le-am trecut in prgram, oare sunt introduse acaste prime sau sporuri in salar? va multumesc mult, si mult succes in continuare!
Re: calcul pensie limita de virsta
Scris de: toda ioan la data: 07/27/2011 2:15am
Gen:m
Data nasterii:26-07-56
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: trebuie sa fac niste modificari in calculul pensiei si dupa aia va rog sa ma verificati daca am gresit undeva la introducere date, Va multumesc!
Re: calcul pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 07/27/2011 3:13am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si am constatat mai multe erori care v-au dublat valoarea pensiei iesite din calcul.
Aceste erori sunt :
1. Ati introdus in caseta “Punctaj asigurari sociale” un punctaj de 35,92012 puncte care a fost luat probabil din una din deciziile de pensie de invaliditate de care ati beneficiat incepand cu octombrie 2006.
Acest punctaj constituie punctajul realizat de dv pana la data deciziei cu acest punctaj (octombrie 2006 sau ianuarie 2008 si daca introduceti acest punctaj in caseta de intrare inseamna ca socotiti acest punctaj calculat corect si nu mai introduceti salarii pana la acea data.
Noi va sfatuim sa introduceti salarii de la data angajarii dar nu mai introduceti punctaj in caseta “Punctaj asigurari sociale”
2. Punctaj suplimentar pentru grupele de munca
Ati completat in pagina de intrare in caseta corespunzatoare un punctaj de 6,62 498 puncte. Nu stim de unde ati obtinut acest punctaj. Daca ati primit de la Casa de pensii in anul 2011 o decizie cu acest punctaj suplimentar pentru stagiu in grupele de munca este corect cum ati procedat daca nu va putem ajuta noi sa determinati acest punctaj daca ne comunicati perioada in care ati lucrat in grupa de munca si in ce grupa ati lucrat.
3. Pe timpul stagiului de cotizare ati primit un spor de vechime care se determina asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime” sau la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor de vechime (introducand si stagiul asimilat pentru stagiu militar ) si au rezultat aceste sporuri :
Intre septembrie 1978 – august 1983 3%
Intre septembrie 1983 – august 1988 9%
Intre septembrie 1988 – martie 1992 12%
Aceste sporuri trebuie sa le introduceti in coloana Sporuri/ %
Nu cunoastem ce sporuri sunt trecute in carnetul de munca dar daca sunt inainte de aprilie 1992 acestea nu sunt incluse in salariu. Pe perioada inainte de 01 aprilie 1992 daca aceste sporuri sunt sporuri de vechime atunci nu le introduceti ci introduceti sporurile date de noi. Daca aceste sporuri sunt pentru conditii de munca atunci trebuie sa le introduceti cumulate cu sporurile de vechime.
Dupa aprilie 1992 toate sporurile trebuiau introduse in salariu si daca nu s-a facut asa puteti sa le introduceti separat.
Pentru a fi luate in calcul sporurile de vechime neintroduse in salariu dupa aprilie 2001 si alte sporuri inainte si dupa aprilie 2001 trebuie sa depuneti la Casa de pensii o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sporuri.
4. In perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu trebuia sa alegeti codurile P3 sau P2 si sa introduceti si suma (probabil valoarea pensiei) ci sa alegeti codul L si sa introduceti valoarea pensiei
Codurile P 1,2,3 se introduc numai pe perioada stagiului potential in cazul calcului pensiei de invaliditate dar dv credem ca vreti sa calculate pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1