Subiect "Pensie varsta" Deschis de Baciu Traian la data: 07/24/2011 6:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie varsta
Scris de: Baciu Traian la data: 07/24/2011 6:34am
Gen:M
Data nasterii:24.ian.1956
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:As vrea s-a stiu de ce nu am primit decizia de pensionare pana acum.
Amdepus dosarul de pensianare din dataa de 22.08.2007 cu nr. de inregistrare 32651 si am tot asteptat decizia pana in anul 2010 cand am mers in audienta la Casa de Pensii C-ta
la d-nul director BIRT NICOLAE dansul verificand dosarul complet cu toate documentele necesare,mi-a spus ca am dreptul s-a ies la pensie si s-a astept decizia.
Am asteptat decizia pana in anul 2011 dar tot nu am primit-o
am mers din nou de 2-3 ori iar in audienta tot la d-nul BIRT ultima oara am fost in luna iunie-2011 si dansul mi-a spus ca s-a merg linistit acasa ca decizia de pensie mi-a fost trimisa de Casa de pensii si trebuie s-a o primesc.
Am plecat linistit si tot astept de atunci in continuare dar decizia de pensie nu a mai ajuns.
V-as ruga frumos daca puteti s-a imi dati un raspuns si s-a ma lamuriti si pe mine ce se intampla cu acest dosar si acea decizie care mi s-a spus ca a fost trimisa.

Astept raspuns.
VA MULTUMESC!
Re: Pensie varsta
Scris de: la pensie la data: 07/25/2011 9:37am
Nu putem sa va raspundem la intrebarea dv deoarece noi nu avem nicio legatura cu Casele de Pensii.
Daca nu ati gresit data de depunerii dosarului de pensionare ne surprinde faptul ca ati asteptat o perioada asa de mare.
Pentru rezolvarea problemei nu trebuia sa mergeti in audienta ci sa uzati de drepturile acordate de legea pensiilor.
Inainte de decembrie 2010 daca nu ati primit raspuns la dosarul de pensie conform legii pensiilor 19/2000 ati avut dreptul sa va adresati justitiei (Tribunalului teritorial)
In prezent conform legii pensiilor 263/2010 inainte de a va adresa justitiei trebuie sa va adresati cu o contestatie Comisiei Centrale de Contestatii care Functioneaza in cadrul Casei Nationale de Pensii iar contestatia se poate depune la oricare Casa de pensii teritoriala (judeteana).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1