Subiect "Oare legea e stramba ???" Deschis de PATRA Stefan-Cristian la data: 07/24/2011 8:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Oare legea e stramba ???
Scris de: PATRA Stefan-Cristian la data: 07/24/2011 8:33am
Gen:M
Data nasterii:24.07.1949
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:Am inceput facultatea la 01.10.1967; am terminat-o in iunie'72; am inceput activitatea ca inginer la 01.08.1972; am lucrat neintrerupt pana in prezent; in 1973 am efectuat stagiul militar de 6 luni; intre 01.02.1972 si 01.02.1979 am fost ofiter activ.
Intrebare:De ce nu ma pot pensiona anticipat partial ? Oare e corect sa nu se ia in considerare cei cinci ani in care am fost ofiter activ ? Caci acea perioada o am in cartea de munca, cu salariul precizat in fiecare luna, iar ca dificultate, perioada aceea depaseste mult alte perioade din activitatea mea !
Re: Oare legea e stramba ???
Scris de: la pensie la data: 07/26/2011 2:51am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 24 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni.
Conform legii pensiilor 263/2010 fara stagiile de cotizare asimilate pentru facultate si stagiu militar aveti un stagiu de cotizare de peste 38 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) deoarece indepliniti ambele conditii : varsta mai mare de 59 ani si 10 luni si stagiul de cotizare mai mare de 34 ani si 8 luni.
Nu putem sa afirmam ca legea pensiilor este dreapta sau stramba dar putem afirma ca ati ramas in urma cu informarea. Atat in vechea lege a pensiilor cat si in cea actuala se prevede ca sa nu fie luate in calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partiala stagiile realizate in alte sisteme de pensii neintegrate sistemului public de pensii. Dar in present sistemul militar de pensii a fost integrat sistemului public de pensii si legea 263/2010 prin art 16 litera b) precizeaza ca stagiul de cotizare realizat inainte de 01 ianuarie 2011 ca militar activ este considerat stagiu de cotizare la fel cu cel realizat in sistemul public de pensii .
Re: Oare legea e stramba ???
Scris de: PATRA Cristian la data: 07/26/2011 5:21am
Gen:M
Data nașterii:24.07.1949
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:
Mulțumesc mult pentru răspunsul prompt și, mai ales, favorabil mie.
Vreau să vă spun că doamnele de la ghișeele casei de pensii sector 3 mi-au spus de vreo trei ori doar anul acesta că perioada cât am fost ofițer activ nu se ia în considerare ca stagiu de cotizare, ca urmare nu am dreptul la pensie anticipată. Acum mă voi duce acolo cu dosarul de pensionare anticipată parțială și sper să nu mă mai respingă.
Incă o dată, mulțumesc, iar în ce privește noua lege a pensiilor., pentru mine nu mai e o lege nedreaptă...
Re: Oare legea e stramba ???
Scris de: la pensie la data: 07/27/2011 3:21am
Daca sunteti respins din nou nu mai insistati la ghiseu ci depuneti o contestatie la registratura casei de pensii adresata Comisiei Centrale de Contestatii care functioneaza pe langa Casa Nationala de Pensii (CNPP)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1