Subiect "pensie" Deschis de corbeanu marioara la data: 07/25/2011 5:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: corbeanu marioara la data: 07/25/2011 5:14am
Gen:F
Data nasterii:1962 martie 25
Stagiul de cotizare:24 ani + 3 ani CAP personal TESA
Alte date:3 ani 2 luni 21 zile lucrat în grupa II de muncă 100%
Intrebare:
1- cand pot iesi la pensie anticipata/partial anticipata/la limită de varsta
2- la calculul pensiei se adauga si sporurile?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 07/26/2011 7:32am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 25 mai 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 7 luni si stagiul minim de 15 ani.
Pentru stagiul dfe cotizare lucrat in gr II nu beneficiati de spor de vechime deoarece acest stagiu este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare deoarece este sub 6 ani.
Stagiul lucrat la CAP este considerat 3 ani daca pe aceasta perioada ati fost remunerata cu salariu iar in caz contrar trebuie sa mergeti la Casa de pensii sa va calculeze stagiu echivalent in ani utili.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 57 ani si 2 luni adica in 25 mai 2019 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 32 ani si 7 luni.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata (nediminuata) pentruca pentru aceasta trebuie sa indepliniti doua conditii :sa aveti varsta mai mare de 57 ani si 2 luni si stagiul de cotizare de 40 ani si 7 luni.
In perioada anterioara lui aprilie 2001 la calculul pensiei se adauga si sporurile cu caracter permanent iar dupa aceasta data intra in calculul pensiei veniturile brute pentru care ati platit CAS.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1