Subiect "calcul pensie de invaliditate" Deschis de ILIE CRISTIAN la data: 07/25/2011 4:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie de invaliditate
Scris de: ILIE CRISTIAN la data: 07/25/2011 4:07pm
Gen:M
Data nasterii:23.11.1975
Stagiul de cotizare:11 ani si 1 luna din care : 4 ani si 3 luni in grupa I a de munca si 6 ani si 6 luni in conditii speciale
Alte date:
Intrebare:Pot beneficia de pensie de invaliditate si cum imi pot calcula cuantumul acesteia ?

Va multumesc din suflet !
Re: calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/27/2011 1:31am
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa aveti stagiul de cotizare necesar stabilit de lege pentru grupa de varsta careia ii apartineti .
Dumneavoastra apartineti grupei de varsta 33-37 ani pentru care este stabilit stagiul de cotizare necesar de 11 ani. Deci indepliniti aceasta conditie.
- Sa fiti incadrat in una din gradele de invaliditate I, II sau III de catre medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de Pensii teritoriale de care apartineti.
Pentru aceasta trebuie sa va adresati cu o cerere acestei comisii, anexand actele doveditoare necesare pentru a fi programat pentru expertiza.
Calculul pensiei se poate face cu ajutorul programului de calcul de pe site-ul nostru. Pentru aceasta trebuie sa culegeti datele necesare adica
- Salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent in perioada anterioara lui 01 aprilie 2001.
- Veniturile totale pentru care ati platit CAS in perioada dupa 01 aprilie 2001
Cititi mai multe amanunte pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Dupa ce primiti decizia de incadrare in una din gradele de invaliditate reveniti cu informatia privind gradul de invaliditate pentru a va da indrumari suplimentare. Tot atunci trebuie sa precizati daca incapacitatea de munca se datoreaza unui accident de munca, boala profesionala, sau boala obisnuita.
Re: calcul pensie de invaliditate
Scris de: ILIE CRISTIAN la data: 07/28/2011 1:37pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru ajutorul acordat .
Re: calcul pensie de invaliditate
Scris de: ILIE CRISTIAN la data: 07/28/2011 4:29pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara ,
Mentionez ca am suferit o interventie chirurgicala pentru extirparea unei tumori in zona craniana si am inceput demersurile pentru emiterea deciziei medicale asupra capacitatii de munca .
Am rugamintea sa ma ajutati in lamurirea urmatoarelor aspecte :
- am calculat punctajul total pentru perioada lucrata , respectiv 35.01225 din care 34.79897 pentru activitatea prestata in grupa I a de munca si in conditii speciale si 0.21328 puncte pentru stagiul militar .
- punctajul de 34.79897 va fi majorat cu 50 % respectiv cu 17.39950 punte
- rezulta un punctaj total de 52.41178 puncte
- acest punctaj se imparte la stagiul de cotizare necesar de 11 ani si rezulta un punctaj mediu de 4.7647 ?
- punctajul mediu de 4.7647 se inmulteste cu punctul de pensie de 732.8 lei si rezulta o pensie estimata de 3.491 lei .
Este corect acest algoritm de calcul ?

VA multumesc din suflet pentru ajutorul acordat ,
Re: calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/30/2011 3:28pm
Ne pare rau ca trebuie sa va dezamagim comunicandu-va faptul ca ati comis cateva erori in urma carora a rezultat o pensie mai mare deecat cea pe care o veti primi o pensie mult mai mica decat cea calculate de dv .
Aceste erori sunt :
1. Nu ati precizat cum ati calculate punctajele. Daca ati calculat punctajul cu programul de pe site-ul nostru punctajul inainte de 01 aprilie 2001 contine si punctajul pentru contributia la pensie suplimentara care nu trebuie majorata cu 50 %
2. Calculul punctajului mediu al pensiei nu se face impartind suma punctajelor anuale la stagiul necesar ci la stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 35 ani.
Pentru diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat adica cca 24 ani vi se acorda prin decizia de cotizare un stagiu potential pentru care vi se acorda punctaje anuale conform art 98 alin (1) din legea 263/2010 in functie de gradul de invaliditate. Presupunem ca pentru aceast stagiu potential nu ati calculate punctajul.
Re: calcul pensie de invaliditate
Scris de: ILIE CRISTIAN la data: 08/01/2011 12:57pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos pentru ajutor . O sa refac calculul conform indicatiilor dumneavoastra .
Re: calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/02/2011 4:11am
Revenim si noi cu precizari privind modul de calcul al punctajului pentru stagiul potential.
Acesta se face astfel :
-In prezent se considera ca aveti stagiul de cotizare de 14 ani si 3 luni (stagiul de cotizare realizat plus sporul de vechime de 3ani si 6 luni pentru stagiile in grupele de munca. Stagiul potential va fi de 20 ani si 6 luni adica de 246 luni sau 20,5 ani.
- Presupunand ca vi se acorda gradul 2 de invaliditate aveti dreptul la un punctaj de 11,275 puncte (20,5X0,55).
-Daca vreti sa calculati cu programul de pe site-ul nostru inscrieti acest punctaj in caseta “Punctaj asigurari sociale” fara a mai selecta codul P2 in perioada stagiului potential.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1