Subiect "schimbare grad invaliditate" Deschis de eugen la data: 07/27/2011 4:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
schimbare grad invaliditate
Scris de: eugen la data: 07/27/2011 4:14am
Gen:
Data nasterii:07.04.1951
Stagiul de cotizare:36 ani 3 luni (munca+facultate)
Alte date: 2 ani pensie de invaliditate grad II
Intrebare: Situatie:
1. stagiu complet de cotizare;
2. doi ani pensie de invaliditate grad II impliniti;
3. retrogradare invaliditate.
Recalcularea pensiei, la modificarea din grad II in grad III, va avea ca efect micsorarea pensiei sau marirea ei prin adaugarea punctajului aferent stagiului asimilat( doi ani de pensie de invaliditate)?
Va multumec
Re: schimbare grad invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/28/2011 2:37am
Daca la data pensionarii cu pensie de invaliditate grad II ati avut stagiul complet de cotizare prin decizia de pensionare nu ati primit stagiu potential si deci valoarea pensiei nu a fost influentata de gradul de invaliditate.
Prin modificarea gradului de invaliditate la gradul III dupa parerea noastra aveti doua avantaje :
- Se recalculeaza pensia introducanduse in calcul perioada de 2 ani cat ati beneficiat de pensie de invaliditate, luanduse in calcul in loc de salariu pensia primita.
- Aveti dreptul sa va angajati cu contract cu jumatate de norma si sa cumulati pensia cu salariu.
La acestea se mai adauga avantajul ca incepand din 07 aprilie 2011 sunteti scutit sa va mai prezentati periodic la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1