Subiect "pensie" Deschis de ADINA la data: 07/27/2011 7:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: ADINA la data: 07/27/2011 7:43am
Gen:femeie
Data nasterii:29 iulie 1955
Stagiul de cotizare:32ani si 9 luni din care: 11ani si 9 luni ca militar activ conditii speciale
Alte date:
Intrebare: la sfarsitul lunii iulie ac sunt trecuta in rezerva, intrucat nu pot sa ma pensionez ca militar(neavand 15 ani in specialitate), am rugamintea sa-mi spuneti cu ce fel de pensie pot sa ma pensionez ca civil , daca se tine cont de cei 11 ani si 9 luni conditii speciale ca militar pentru reducerea varstei de pensionare si cum se calculeaza pensia avand atat stagiu ca civil cat si ca militar , ma refer daca punctajul se calculeaza separat ,pe civil se imparte la stagiul complet de cotizare ca civil ( 30 ani) iar cel pe militar la stagiul complet de cotizare ca militar ( 20 ani)
cu multumiri
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 07/29/2011 5:50am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 29 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deoarece sistemul military de pensii a fost integrat in sistemul public de pensii stagiile fara grupe si in grupele de munca in sectorul military se calculeaza identic cu cele din domeniul public.
Pentru stagiul de cotizare de 11 ani in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni si realizati un stagiu total de 38 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 11 ani in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 5 ani si 6 luni si astfel puteti iesi imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Stagiul lucrat ca militar activ va fi calculat cu stagiul complet de cotizare de 20 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1