Subiect "pensionare anticipata" Deschis de horia covaliu la data: 07/29/2011 8:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: horia covaliu la data: 07/29/2011 8:34am
Gen:M
Data nasterii:10.02.1950
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:am 61 ani si 39 de ani cotizare ; as dori sa stiu cand as putea iesi la pensie anticipat.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/30/2011 7:03am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
In present aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata).
Pensie anticipata (nediminuata) aveti dreptul numai daca aveti stagiu de pensionare de 43 ani ceiace dupa parerea noastra nu mai puteti realiza pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Re: pensionare anticipata
Scris de: georgeta ionita la data: 10/01/2011 11:42am
Gen:feminin
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:34ani
Alte date:
Intrebare:ce penalizare se aplica pt pensie anticipata?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/03/2011 3:28am
Pentru Georgeta Ionita
Ne pare rau ca nu va putem raspunde la intrebare deoarece din motive inexplicabile nu ati dat luna de nastere.
Puteti sa va calculati singura aceasta pe site-ul nostru pastrand ascunsa luna de nastere, procedand astfel :
- Va calculati luna si anul iesirii la pensie pentru limita de varsta pe pagina de pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Datele se sterg automat dupa parasirea paginii
- Va calculati numarul de luni de anticipare intre data de iesire la pensie pentru limita de varsta si data cand doriti sa cereti pensie anticipata partiala.
- Va calculati diminuarea pensiei anticipate partiale in functie de numarul de luni de anticipare pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1