Subiect "Pensia la limita de virsta" Deschis de Rus Gh. la data: 07/30/2011 10:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia la limita de virsta
Scris de: Rus Gh. la data: 07/30/2011 10:52am
Gen:M
Data nasterii:26.03.1950
Stagiul de cotizare:31ani 8luni 18zile
Alte date:Din care -Sector de stat din care-gr.1(lg3/1977) 20ani 4luni 25zile-stagiu asimilat 1an 3luni 23zile.
Intrebare:La ce limita de virsta pot beneficia de pensie?
Re: Pensia la limita de virsta
Scris de: Sandel la data: 07/30/2011 1:16pm
Gen:
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:am lucrat ca tehnician proientant in mediu privat
Intrebare:
De ce am primit pensia insumind 730 RON acum in 2011; iar o vecina care a fost infirmiera 38 ani si a iesit la pensie in 1989 are 930 Ron???
De ce pewnsia mea este atit de mica in comparatie cu a unui om fara pregatire, fara scoli de proiectare si instruire pe computer???
Ce se intimpla???
Re: Pensia la limita de virsta
Scris de: valentin virgil la data: 07/31/2011 7:14am
Sandel :
Gen:
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:am lucrat ca tehnician proientant in mediu privat
Intrebare:
De ce am primit pensia insumind 730 RON acum in 2011; iar o vecina care a fost infirmiera 38 ani si a iesit la pensie in 1989 are 930 Ron???
De ce pewnsia mea este atit de mica in comparatie cu a unui om fara pregatire, fara scoli de proiectare si instruire pe computer???
Ce se intimpla???
Raspunsul este foarte simplu:Pensia nu este dupa suma contribuita.Punctajul acumulat pe intreaga perioada de contributie s-a impartit in cazul dv.la 35 de ani stagiu obligatoriu,pe cand vecina dv. a iesit la pensie pe Legea 3/1977 si a avut un stagiu obligatoriu de 25 de ani.Dv. ati acumulat pe toata perioada de contributie 35 de puncte,iar vecina dv.32 de puncte.Rezulta ca cine a contribuit mai mult are o pensie mai mica datorata acestui stagiu obligatoriu.Toata aceasta problema se va rezolva abia in 2030 cand stagiul obligatoriu va fi egal intre femei si barbati.
Re: Pensia la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 08/01/2011 3:09am
Pentru Sandel
Dupa parerea noastra aspunsul la intrebarea dv este tot asa de dificilca cel la care trebuie sa imi raspundeti la intrebarea daca vecina mea poate sa construiasca o casa mai mare decat mine desi eu stiu sa manuiesc calculatorul iar ea nu stie si are meseria de coafeza (dealtfel o meserie onorabila ca si cea de infirmiera).
Legea pensiilor nu prevede calculul pensiei dupa criteriile enumerate de dv ci dupa alte criterii. Oare o fi stramba legea?
Parerea noastra este ca trebuie sa va preocupe numai daca pensia dv a fost calculata corect si pentru aceasta am pus la dispozitie prin site-ul nostru informatiile si un program de calcul care desi nu este actualizat in cazul dv poate fi folosit, iar daca aveti nevoie de indrumari va ajutam cu placere.
Presupunem ca pensia dv a fost diminuata din mai multe motive printre care enumeram si noi :
-Inainte de 01 aprilie 2001 nu au fost luate in calcul veniturile obtinute in acord (dupa cate stim noi proiectantii au avut venituri in acord) ci numai salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent
- Avand in vedere varsta dv si faptul ca nu ati spus ca aveti stagii lucrate in grupele de munca presupunem ca aveti pensie anticipata partiala care a fost diminuata cu un procent care depinde de perioada in care ati iesit la pensie, diminuare care se elimina la trecerea la pensie pentru limita de varsta si poate atunci pensia dv va fi mai mare ca a vecinei.
Re: Pensia la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 08/01/2011 7:12am
Pentru Rus Gh.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 26 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 1 si 2 din legea 226/2006 sau anexele 2 si 3 la legea 263/2010.
Pentru stagiul de 20 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si deasemeni puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta.
In concluzie in ambele variante va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1