Subiect "iesire la pensie" Deschis de maria ionescu la data: 07/31/2011 6:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: maria ionescu la data: 07/31/2011 6:38pm
Gen:
Data nasterii:22.04.1953
Stagiul de cotizare:13 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:
1.Daca nu ies la pensie la anul (conform pensionarii la limita de varsta, in septembrie 2012) pot iesi mai tarziu, acumuland mai multi ani de cotizare sau pierd momentul propice depunerii cererii de pensionare?
2.Unde se poate face calculul cat mai exact al anilor,lunilor si zilelor de cotizare( mai complicat cand e vorba de locuri de munca diverse trecute in cartea de munca de-a lungul timpului) avand in vedere ca la Casa Pensiilor nu exista niciun ghiseu/persoana/calculator unde am putea sa ne adresam pentru calcul in orice moment dinaintea pensionarii.
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 08/01/2011 7:38am
1. Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni daca atunci aveti stagiul minim de cotizare de 13 ani si 10 luni.
Daca in septembrie 2012 aveti stagiul minim de cotizare de 13 ani si si 10 luni angajatorul are dreptul sa va desfaca contractul de munca deoarece indepliniti conditiile de pensionare pentru limita de varsta. Daca dupa aceasta data angajatorul nu uzeaza de acest drept si este de acord sa lucrati in continuare puteti sa faceti acest lucru fara sa va aduca niciun prejudiciu iar cand nu mai puteti lucra va puteti intocmi dosarul de pensionare cu limita de varsta.
2. Calculul stagiului de cotizare il poate face oricine stie sa faca acest calcul.
Daca nu gasiti pe cineva ne puteti trimite noua un tabel cu continutul pe scurt al paginilor din stanga carnetului de munca (coloanele 0,1,2,3,4si 5 si vom incerca sa va facem noi calculul.
Re: iesire la pensie
Scris de: maria ionescu la data: 08/01/2011 10:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1