Subiect "punctaj pentru plati compensatorii" Deschis de lena la data: 07/31/2011 11:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pentru plati compensatorii
Scris de: lena la data: 07/31/2011 11:52pm
Gen:
Data nasterii:14 mai 1944
Stagiul de cotizare:35 ani 6 luni 9 zile
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie la 1 iulie 1999.
Pe perioada 1 mai 1998-25 ianuarie 1999 am beneficiat de plati compensatorii conform OUG nr.9/1997, fiind in somaj conf.art 130 al.a din Codul Muncii.
De unde sa primesc adeverinta cu aceste plati compensatorii , sa o depun ca Casa de Pensii,ca sa mi se valorifice la punctajul pensiei mele.
Multumesc frumos.
Re: punctaj pentru plati compensatorii
Scris de: la pensie la data: 08/02/2011 1:47am
Conform art 23 din OU 9/1997 platile compensatorii pe care le-ati primit au fost transmise in contul dv deschis la CEC de catre Directia Judeteana de Munca si Protectie Sociala (probabil Cluj) din fondul pentru plata ajutorului de somaj.
Deci dv urmeaza sa va adresati acolo.
Dar trebuie sa stiti ca in calculul pensiei se iau numai cca o treime din sumele primite.
Re: punctaj pentru plati compensatorii , nu se acorda punctaj lunar intrucat nu s-au retinut CAS asupra platilor lunare
Scris de: popescu lucian la data: 10/07/2011 2:32pm
la pensie :
Conform art 23 din OU 9/1997 platile compensatorii pe care le-ati primit au fost transmise in contul dv deschis la CEC de catre Directia Judeteana de Munca si Protectie Sociala (probabil Cluj) din fondul pentru plata ajutorului de somaj.
Deci dv urmeaza sa va adresati acolo.
Dar trebuie sa stiti ca in calculul pensiei se iau numai cca o treime din sumele primite.
Sumele nu se valorufica intrucat nu s-a retinut CAS din sumele respective .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1