Subiect "Salariile compensatorii" Deschis de Marian Ghincea la data: 08/01/2011 10:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Salariile compensatorii
Scris de: Marian Ghincea la data: 08/01/2011 10:07am
Buna ziua, revin cu o intrebare.

Salariile compensatorii cum se trec in aplicatia dvs?
Re: Salariile compensatorii
Scris de: la pensie la data: 08/02/2011 3:00am
Nu stim daca nu ati facut o confuzie des intalnita privind salariile compensatorii.
Denumirea de salariu compensatoriu este corect atribuita sumelor platite lunar celor disponibilizati prin concedieri colective iar sumele sunt platite din fondul pentru plata ajutorului de somaj si pentru ele se plateste CAS numai cota angajatului care este de cca o treime din cota totala. Daca este vorba de aceste salarii in calculul pensiei intra o suma diminuata cu raportul “CAS angajat/ CAS angajat + angajator” care este diferit de la an la an dar se pote lua cu destula aproximatie in raport 1/3.
Impropiu se numesc salarii compensatorii si primele platite de angajator la iesirea la pensie din fondurile angajatorului care sunt inregistrate financiar in ultima luna lucrata, pentru care s-a platit CAS integral angajat + angajator. Aceste sume intra integral in calculul pensiei cu conditia sa nu depaseasca sumele limita lunare pe perioada cand s-au facut asemenea limitari.
Re: Salariile compensatorii
Scris de: Marian Ghincea la data: 08/02/2011 9:56am
Este vorba de salarii compensatorii acordate la concedieri colective. În conformitate cu CCM pe unitate se platest 20 de salarii medii pe unitate. În decizie totusi se arata ca în conformitate cu Hotararea Consiliului Director al Regiei si al CCM pe unitate se plateste de catre angajat 10,5% si de catre angajator 20,8%. Deci din cate inteleg pe salariile compensatorii a platit si angajatorul partea sa de contributie.
Re: Salariile compensatorii
Scris de: la pensie la data: 08/03/2011 1:09am
Aveti dreptate unii angajatori elimina neajunsul diminuarii salariilor compensatorii luate in calculul pensiei platind si partea de CAS a angajatorului.
In acest caz salariile compensatorii sunt luate integral in calculul punctajului pensiei.
Re: Salariile compensatorii
Scris de: Marian Ghincea la data: 08/03/2011 11:04am
Multumesc pentru raspuns.

Cum il pot trece in program, trec toata suma pe ultima luna de plata ori pe urmatoarele 20?
Re: Salariile compensatorii
Scris de: la pensie la data: 08/04/2011 12:48am
Le introduceti asa cum le-ati primit.
Dar se pare ca nu ati citit cu atentie primul raspuns. Daca ati primit toata suma odata, inregistrata financiar in ultima luna lucrata este de fapt o prima acordata disponibilizatilor si in acest caz atentie la limitarea sumelor lunare luate in calcul pensiei care in anul 2011 este de 10110 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1