Subiect "Recalculare tarzie pensie limita de varsta" Deschis de niculescu la data: 08/02/2011 1:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare tarzie pensie limita de varsta
Scris de: niculescu la data: 08/02/2011 1:17pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:

Intrebare:Buna seara !
-sunt pensionar de limita de varsta din anul 2004;
-acum,in luna iulie 2011,printrun concurs de imprejurari,am intra in posesia Buletinului de calcul de la Casa de pensii, care a stat la baza stabilirii punctajului si implicit a pensiei subsemnatului;
-am constatat ,acum,diferente flagrante intre valorile salariilor trecute in Cartea de munca pe diferite perioade(foarte lungi) si Buletinul de calcul al Casei de Pensii;
-diferentele constatate sunt foarte semnificative,ele fiind mult negative fata de datele consemnate in Cartea de munca.
Intrebare:
-Care sunt masurile legale pentru a solicita recalcularea punctajului pensiei,conform datelor din Cartea de munca,contestand Buletinul Casei de pensii,avand in vedere ca au trecut niste ani de la emiterea Deciziei de pensionare ?[/b]
Re: Recalculare tarzie pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/03/2011 6:31am
Acum procedura de contestare a modului de calcul a punctajului pensiei este urmatoarea :
- Se face o contestatie adresata Comisiei Centrale de Contestatii care functioneaza pe langa Casa Nationala de Pensii (CNPP). Contestatia se depune la registratura casei de pensii teritoriale de care apartineti.
- Daca nu sunteti multumit de modul de rezolvare al contestatiei va adresati justititiei deschizand o actiune la Tribunalul teritorial.
Evident ca pentru aceste proceduri exista termene de actionare dar daca gresala este evidenta si bine argumentata aceste termene au mai putina importanta mai ales la ultima procedura in justitie.
In concluzie sfatul nostru este sa va adresati Comisiei Centrale de Contestatii cu o argumentare serioasa in care veti acorda atentie si motivelor pentru care nu ati putut sa analizati buletinul de calcul pentru a respecta termenul de contestare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1