Subiect "Varsta pensionare" Deschis de Elena la data: 08/03/2011 3:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta pensionare
Scris de: Elena la data: 08/03/2011 3:46am
Gen:F
Data nasterii:06.02.1954
Stagiul de cotizare:14ani,2luni
Alte date:Din oct.1998-oct.2002-pensie invaliditate gr.III;
oct.2002-prezent-pensie invaliditate gr.II
Intrebare:Cand pot iesi la pensie normal si daca am voie sa aleg pensia care va fi mai mare.Puteti verifica daca datele introduse de mine in calculator sunt corecte.
Re: Varsta pensionare
Scris de: Elena la data: 08/03/2011 3:53am
Elena :
Gen:F
Data nasterii:06.02.1954
Stagiul de cotizare:14ani,2luni
Alte date:Din sept.1999-oct.2002-pensie invaliditate gr.III;
oct.2002-prezent-pensie invaliditate gr.II
Intrebare:Cand pot iesi la pensie normal si daca am voie sa aleg pensia care va fi mai mare.Puteti verifica daca datele introduse de mine in calculator sunt corecte.


Ma scuzati am scris gresit prima data, din sept. 1999 am pensie de invaliditate, nu din oct. 1998, din care cauza am revenit si am corectat.
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/04/2011 4:44am
Am verificat datele introduse de dv in program si am avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992. Acesta se determina asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime” si se introduce in coloana Spor / %.
2. Nu ati completat corect perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Modul de completare depinde de tipul de pensie pe care vreti sa-l calculati.
Noi presupunem ca vreti sa calculati pensia pentru limita de varsta. In acest caz pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate selectati codul “L” iar in coloana salarii introduceti valoarea pensiei primite in acea perioada.
Utilizarea codurilor P1,2,3 se face numai in cazul cand vreti sa calculati pensia de invaliditate dar in cazul dv aceasta este posibil numai pentru cea de care beneficiati acum. In acest caz dupa introducerea datelor pe perioada lucrata introduceti valoarea pensiei pe perioada septembrie 1999 – septembrie 2002 (selectand codul L) dupa care selectati codul P2 pe perioada stagiului stagiului potential acordat prin decizia de invaliditate de gr II.
La restul intrebarilor v-am raspuns la mesajul din 27 mai 2011 pe care il gasiti la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&thread=17663#17714
Re: Varsta pensionare
Scris de: eftimie viorica la data: 08/05/2011 6:13am
Gen:
Data nasterii:10 sep 1956
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:25 in grupa a 2 a
Intrebare:cand pot depune dosarul de pensie
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/06/2011 9:02am
Pentru Eftimie Viorica
Calculul varstei de pensionare este diferit la femei fata de barbati si pentru aceasta am cerut sa precizati genul dar se pare ca nu ati inteles aceasta. Noi am facut calculele pentru femeie avand in vedere numele.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 10 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 25 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiul dv de gr II a fost echivalat cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 25 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteti obtine pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani adica in 10 septembrie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1