Subiect "procedura" Deschis de radu i la data: 08/04/2011 9:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
procedura
Scris de: radu i la data: 08/04/2011 9:56am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,
va rog sa ma lamuriti ref la intocmirea dosarului de pensie de invaliditate,momentan am solicitat medicului de la expertiza pensionarea,a intocmit referatul urmeaza sa depun cererea tip in cateva zile,intrebarea mai este nevoie ca eu pers sa mg la casa de asigurari/pensie sau medicul respectiv deruleaza toata activitatea dosarului?care acte mg catre casa de asigurari? multumesc!
Re: procedura
Scris de: la pensie la data: 08/05/2011 4:30am
Aceasta procedura este descrisa capitolul VI al normelor de aplicare ale legii 263/2010 si in ceiace priveste intrebarea dv prevede:
-Dupa expertizarea medicala medicul expert intocmeste decizia medicala asupra capacitatii de munca pe care, dupa ce isi retine un exemplar la dosarul de expertiza, v-o inmaneaza, sub semnatura, in mai multe exemplare.
- Dv veti depune la angajator un exemplar, retineti dv un exemplar si alt exemplar il depuneti la Casa de Pensii impreuna cu dosarul de pensionare.
Dosarul de pensionare pentru pensia de invaliditate trebuie sa contina :
- Cerere tip pentru inscrierea la pensie de invaliditate (de la casa de pensii)
- Acte de stare civila BI/CI (original si copie)
- Livret militar (original si copie)
- Carnetul de munca (original si copie)
- Adeverinta de la angajator cu alte stagii de vechime netrecute in carnetul de munca (daca este cazul).
- Adeverinta de la angajator cu sporurile cu caracter permanent
- Adeverinta de la angajator cu stagiile in grupele de munca (daca este cazul).
- Adeverinta din care sa rezulte activitatea dupa 01 ianuarie 2011.
- Alte acte din care sa rezulte ca beneficiate de alte drepturi (studii superioare, revolutionar, handicap etc.)
- Decizia medicala asupra capacitatii de munca de la comisia de expertiza.
- Adeverinte de la angajator din care sa rezulte data de incetare a platii indemnizatiei pentru incapacitate de munca (concediu medical)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1