Subiect "pot primi pensii de urmas daca imi continui studiile in alta tara din UE?" Deschis de D. Pamfile la data: 08/05/2011 7:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot primi pensii de urmas daca imi continui studiile in alta tara din UE?
Scris de: D. Pamfile la data: 08/05/2011 7:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pot primi pensii de urmas daca imi continui studiile in alta tara din UE?
Scris de: la pensie la data: 08/06/2011 8:13am
Conform art 111 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 drepturile banesti stabilite de Casele de pensii teritoriale pot fi transferate in strainatate pentru beneficiarii care au domiciliul in starainatate in conformitate cu prevederile acordurilor bilaterale de asigurari sociale la care Romania este parte.
In prezent Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale cu toate tarile din UE conform regulamentului Consiliului (CEE) nr 1408/1971.
Puteti citi mai multe informatii pe site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Re: pot primi pensii de urmas daca imi continui studiile in alta tara din UE?
Scris de: valenti virgil la data: 08/06/2011 10:02am
D. Pamfile :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cred ca aveti o problema,Legea 263/2010 precizeaza la pensie de urmas:-continua studiile intr-o forma de invatamant organizata conform legii,adica o forma de invatamant autorizata de Ministerul Invatamantului din Romania.
Re: pot primi pensii de urmas daca imi continui studiile in alta tara din UE?
Scris de: la pensie la data: 08/08/2011 1:40am
Pentru Valentin Virgil
Ne bucuram ca ati evidentiat acest aspect dar credem ca aveti partial dreptate.
Credem ca trebuie sa nuantati ce intelegeti dv prin expresia “autorizata de Ministerului Invatamantului din Romania”
In Normele de aplicare ale legii 263/2010 la articolul 76 alin (1) se prevede ca in dosarul pentru pensie (inclusiv cea de urmas) poata fi depusa o “dovada echivalarii de catre statul roman a cursurilor desfasurate in cadrul unor institutii de invatamant universitar di strainatate”. Acum presupunem noi ca prin “statul roman” care echivaleaza cursurile se intelege Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.
Re: pot primi pensii de urmas daca imi continui studiile in alta tara din UE?
Scris de: valentin virgil la data: 08/08/2011 12:31pm
la pensie :
Pentru Valentin Virgil
Ne bucuram ca ati evidentiat acest aspect dar credem ca aveti partial dreptate.
Credem ca trebuie sa nuantati ce intelegeti dv prin expresia “autorizata de Ministerului Invatamantului din Romania”
In Normele de aplicare ale legii 263/2010 la articolul 76 alin (1) se prevede ca in dosarul pentru pensie (inclusiv cea de urmas) poata fi depusa o “dovada echivalarii de catre statul roman a cursurilor desfasurate in cadrul unor institutii de invatamant universitar di strainatate”. Acum presupunem noi ca prin “statul roman” care echivaleaza cursurile se intelege Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.
Nu am vrut sa ocup spatiul,cred ca cei interesati cunosc faptul ca in Romania de autorizarea/acreditarea institutilor de invatamant superior se ocupa CNEAA/ARACIS.Nu stiu cine emite aceea dovada de echivalare si daca aceasta se poate emite pe parcursul anului universitar sau numai dupa terminarea acestuia.Va multumesc pt.comentariu,o sa analizez si eu HG 257/2011 inainte de a posta ceva la Legea 263/2010
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1