Subiect "varsta de pensionare" Deschis de titi marina la data: 08/06/2011 2:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: titi marina la data: 08/06/2011 2:27am
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:grupa I 25 ani (cond. speciale)?
Intrebare:La ce varsta pot iesi la pensie pt limita de varsta.
Folosind tabelele afisate de dv, in tabelul de calcul pt Legea 19/2000, am observat ca la rubrica privind stagiul in grupa I, se face mentiunea ca, de aceste reduceri se poate beneficia numai pana la 31 martie 2011. De ce?
In celalalt tabel, valabil pt Legea unitara din 2000, se vorbeste despre conditii speciale, care imi dau dreptul sa ies la pensie in 2007. Fac mentiunea ca, unitatea in care am lucrat- Uz mec. Plopeni, este inclusa ca unitate cu regim special. Deci, ma pot pensiona ?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/06/2011 8:43am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in anul 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 1 si 2 din legea 226/2006 sau anexele 2 si 3 la legea 263/2010.
Legea 19/2000 a fost in vigoare pana la 31 decembrie 2010 si daca nu ati iesit la pensie pana la acea data nu va mai complicati cu prevederile acelei legi ci analizati prevederile legii de pensii actuale 263/2010
Pentru stagiul de 25 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 12 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 25 ani in conditii speciale si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 12 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta de la varsta de 52 ani si 6 luni adica atunci cand depuneti dosarul de pensie
Nu faceti confuzie intre regimul special al intreprinderii si grupa de de munca “conditii speciale”.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 25 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni.
Re: varsta de pensionare
Scris de: valentin virgil la data: 08/06/2011 9:40am
titi marina :
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:grupa I 25 ani (cond. speciale)?
Intrebare:La ce varsta pot iesi la pensie pt limita de varsta.
Folosind tabelele afisate de dv, in tabelul de calcul pt Legea 19/2000, am observat ca la rubrica privind stagiul in grupa I, se face mentiunea ca, de aceste reduceri se poate beneficia numai pana la 31 martie 2011. De ce?
In celalalt tabel, valabil pt Legea unitara din 2000, se vorbeste despre conditii speciale, care imi dau dreptul sa ies la pensie in 2007. Fac mentiunea ca, unitatea in care am lucrat- Uz mec. Plopeni, este inclusa ca unitate cu regim special. Deci, ma pot pensiona ?
C.N.Romarm-Uzina Mecanica Plopeni a obtinut avizul pt.conditii speciale pt.urmatoarele locuri de munca din lista:1(c,d,e,f,g,h,)7,26,29(b) si 33.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1