Subiect "timp" Deschis de grigoriu r la data: 08/06/2011 11:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
timp
Scris de: grigoriu r la data: 08/06/2011 11:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,as dori sa mi spuneti cam care ar fi perioada de primire a deciziei definitive de la casa de pensii dupe ce depun dosarul ptr pensie de invaliditate?
la calcularea acesteia se tine cont si de gradul de invaliditate si diagnostic? multumesc!
Re: timp
Scris de: la pensie la data: 08/08/2011 1:58am
Nu putem sa va raspundem précis la aceasta intrebare decat din punct de vedere al prevederilor din legea pensiilor.
Conform art 106 din legea pensiilor 263/2010 Casa de pensii trebuie sa emita o decizie de admitere sau respingere in termen de 45 de zile de la data depunerii cererii si sa va comunice aceasta decizie in urmatoarele 5 zile.
Practic situartia sta cu totul altfel si nu exista o regula. Perioada de timp scursa de la depunerea cererii si pana la primirea deciziei depinde de mai multi factori printre care : data depunerii cererii, Casa de Pensii teritoriala la care ati depus cererea si chiar de cat de complet este dosarul depus.
In functie de acesti factori au existat la inceputul anului si perioade de 4 luni iar in prezent aceasta s-a diminuat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1