Subiect "cartea de munca" Deschis de lupu gheorghe la data: 08/06/2011 6:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cartea de munca
Scris de: lupu gheorghe la data: 08/06/2011 6:02pm
Gen:m
Data nasterii:03
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna seara
ma numesc lupu gheorghe si am pierdut cartea de munca sint interesat care e procedura sa obtin informatii cu vechimea in munca specific ca am lucrat in jud constanta si in alte locuri
acum lucrez in portugalia si ma intereseaza sa mi pregatesc anii de munca ptr pensie multumesc
Re: cartea de munca
Scris de: la pensie la data: 08/08/2011 2:32am
Situatia dv este mai complicata avand in vedere cel putin doua aspecte.
1. In lipsa carnetului de munca trebuie sa obtineti adeverinte cu stagiul de cotizare de la toti angajatorii la care ati lucrat. In cazul in care angajatorii la care ati lucrat nu mai exista trebuie sa cautati pe detinatorii arhivelor acestor angajatori adica cei care au preluat arhivele acestora si de acolo veti cere adeverinte cu stagiul de cotizare.
2. Casa de pensii a organizat o actiune de scanare a tuturor carnetelor de munca incheiata la sfarsitul anului trecut. In cazul dv carnetul fiind pierdut nu a fost scanat si in acest caz trebuie sa va adresati direct unei Case de Pensii teritoriale sa va spuna care sunt instructiunile in cazul asiguratilor ale caror carnete de munca nu au fost scanate.
Demersurile de mai sus pot fi facute si de persoane din tara imputernicite de catre dv (fie verbal fie prin procura) sa va reprezinte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1