Subiect "CM in vechime munca" Deschis de G.HAM la data: 08/10/2011 5:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CM in vechime munca
Scris de: G.HAM la data: 08/10/2011 5:28am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:37ani
Alte date:10ani
Intrebare:Concediul medical cum se trece in calculatorul Dvs.? Mentionez ca am beneficiat de perioade mai lungi pt. interventii chirurgicale.
Re: CM in vechime munca
Scris de: la pensie la data: 08/11/2011 2:27am
Deoarece in perioada de calcul a pensiei dv trebuie avute in vedere prevederile mai multor legi ale pensiilor atunci cand aveti nelamuriri nu va putem da o indrumare general valabila ci trebuie sa avem in vedere perioada si prevederile legii pensiilor din acea perioada dar pentru aceasta avem nevoie de informatiile necesare pe care dv din anumite motive nu le dati.
In aceste conditii va putem preciza ca numai ca actuala lege a pensiilor prevede ca sa se ia in calcul cuantumul indemnizatiei primite daca :
- ati beneficiat de concediu medical indiferent de cauza in intervalul 01 aprilie 2001 – 01 ianuarie 2006
- ati beneficiat de concediu medical pentru accident de munca sau boala profesionala
Re: CM in vechime munca
Scris de: G.HAM la data: 08/11/2011 9:48am
la pensie :
Deoarece in perioada de calcul a pensiei dv trebuie avute in vedere prevederile mai multor legi ale pensiilor atunci cand aveti nelamuriri nu va putem da o indrumare general valabila ci trebuie sa avem in vedere perioada si prevederile legii pensiilor din acea perioada dar pentru aceasta avem nevoie de informatiile necesare pe care dv din anumite motive nu le dati.
In aceste conditii va putem preciza ca numai ca actuala lege a pensiilor prevede ca sa se ia in calcul cuantumul indemnizatiei primite daca :
- ati beneficiat de concediu medical indiferent de cauza in intervalul 01 aprilie 2001 – 01 ianuarie 2006
- ati beneficiat de concediu medical pentru accident de munca sau boala profesionala

"Am avut CM dupa interventii chirurgicale astfel:
1)-martie-sept.1981(sase luni);
2)-6 dec.2010-01 sept.2011(noua luni).
-Ce se ia in considerare(calcul pt o viitoare pensie la limita de varsta) in aceste cazuri, mentionand ca in cel de al doilea mi se opreste din indemnizatie impozit si CAS?????????
Va rog sa ma scuzati, acestea sunt intrebarile si nu am avut un motiv anume sa nu va dau datele, am pus initial intrebarea la general."
Re: CM in vechime munca
Scris de: la pensie la data: 08/12/2011 5:15am
1.In prima perioada legea prevede ca la calculul pensiei sa se ia indemnizatia primita insa in acea perioada concediul medical nu se evidentia in carnetul de munca si nici sumele castigate nu sunt evidentiate separat. In acest caz Casa de Pensii ia in calcul salariul tarifar si sporul de vechime.
2. In a doua perioada sumele pentru care s-a platit CAS au fost transmise electronic la Casa de Pensii si acestea vor fi luate in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1