Subiect "pensionare anticipata" Deschis de Ghinea Constantin la data: 08/10/2011 8:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: Ghinea Constantin la data: 08/10/2011 8:45am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37 ani + 7 luni
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat anticipat partial la data de 22.02.2008 dupa vechea lege a pensiei (19/2000), cu o penalizare de 21%. La scurt timp m-am reangajat (cu sistarea pensiei) si azi lucrez, dar fara nici o speranta pt. ziua de maine. De la Serv.Personal am auzit ca cei pensionati anticipat, la indeplinirea varstei de pensionare (la limita de varsta) nu vor mai beneficia de recalculare si vor ramane cu pensia penalizata pentru totdeauna. Stiti ceva in acest sens. Multumesc anticipat.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/11/2011 3:02am
Credem ca dv sau cei de la personal ati inteles gresit prevederile legii pensiilor. Nu exista o asemenea prevedere si nici nu va fi adoptata.
Cei care beneficiaza de pensie anticipata partiala si se angajaza pe perioada angajarii li se suspenda pensia Daca inainte de iesirea la pensie pentru limita de varsta li se incheie contractul de munca si fac cerere de incetarea suspendarii pensiei anticipate partiale, suspendarea va inceta si vor primi pensia nerecalculata cu acelasi punctaj si aceiasi diminuare pe care o aveau inaintea suspendarii.
La indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, conform art 67 alin (1) din legea pensiilor 263/2010, va fi eliminata diminuarea si va fi recalculata pensia avandu-se in vedere perioada lucrata pe timpul suspendarii pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1