Subiect "Limita de pensionare" Deschis de Banu Sorin la data: 08/10/2011 9:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Limita de pensionare
Scris de: Banu Sorin la data: 08/10/2011 9:07am
Gen:B
Data nasterii:20.05.1955
Stagiul de cotizare:Lucrez din 20.08.1970 neintrerupt,incluzand si stagiul militar.
Alte date:8 ani grupa 2 cu 100%
Intrebare:Va rog sa-mi calculati varsta la care pot iesi la pensie.Eventual si posibilitatea de a iesi la pensie anticipat.
Multumesc.
Re: Limita de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/11/2011 3:16am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 20 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de cca 43 ani, inclusiv stagiul asimilat pentru stagiu militar.
Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite si pentru stagiul de 8 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 20 noiembrie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in 20 mai 2015 daca atunci aveti un stagiu de cotizare sub 43 ani (cu sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca dar fara stagiul asimilat pentru stagiu militar) sau pensie anticipata, nediminuata, daca atunci aveti stagiu de cotizare minim 43 ani (cu sporul de vechime dar fara stagiu militar).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1