Subiect "optare pensie avantajoasa" Deschis de nicolae valentina la data: 08/12/2011 7:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
optare pensie avantajoasa
Scris de: nicolae valentina la data: 08/12/2011 7:18am
Gen:
Data nasterii: 1951.01.02
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date: sot decedat
Intrebare: Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie. Intrebarea este : optiunea se face intre pensia proprie si pensia de urmas sau pensia intreaga a decedatului?
Re: optare pensie avantajoasa
Scris de: la pensie la data: 08/12/2011 8:38am
Evident ca este vorba de pensia la care aveti dreptul adica la pensia de urmas si atentie, in cazul mai multor urmasi pensia care va revine este sub 50 % din pensia decedatului.
Re: optare pensie avantajoasa
Scris de: iasi la data: 08/16/2011 5:58pm
Gen:M
Data nasterii:14.07.1975
Stagiul de cotizare:~10 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.La gradul 3 de handicap pot avea dreptul la pensie de urmas ,de pe urma tatalui decedat?si ce valoare ar avea.multumesc anticipat
Re: optare pensie avantajoasa
Scris de: iasi la data: 08/16/2011 6:02pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Momentan ,am pensie de handicap grad 2-234 roni...-,nu lucrez nicaieri,deh..lipsa de locuri pt persoane cu dizabilitati...zic asa,daca as lua gradul 3 la comisia de expertiza,as putea sa am pensie de urmas de pe urma tatalui?mentionez ca mama are pensie normala.
Re: optare pensie avantajoasa
Scris de: Marian Ghincea la data: 08/16/2011 8:29pm
Acei 234 sunt o indemnizatie de handicap nu o pensie. Puteti beneficia de pensie de urmas si daca aveti handicap accentuat si primiti indemnizatie si buget complementar.
Re: optare pensie avantajoasa
Scris de: iasi la data: 08/17/2011 2:38pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:MUltumesc pt raspuns.Zic asa,daca ar fi sa pierd gradul 2,sa iau gradul 3...sincer nu am chef sa apelez la persoana care conduce asociatia unor persoane cu handicap,datorita caruia am luat gr doi ..de fapt am tot apelat ,dar ma tot amana de 2-3 ani...e clar,ca vrea spaga din nou..dar nu am de unde sa-i dau....daca ar fi sa merg pe cont propriu,sa zic ca as pierde gradul 2 prin influienta acelui domn...as putea sa iau pensie de urmas ,cu gradul 3?as vrea sa o obtin eu personal pensia de urmas.si ce ar trebui sa contina dosarul pt comisia de expertiza.va multumesc mult pt sfaturi!ma gandesc ca pensia de urmas ,este oricum mai mare decat banii care-i iau acum....tata avea o pensie cam ca mama...deci ar veni 50% din 1200 ron...600 roni...nu se compra cu 230 roni...si eu si sotia avem gradul 2 si e f greu cu 468 roni...o seara placuta va doresc!!!
Re: optare pensie avantajoasa
Scris de: la pensie la data: 08/19/2011 3:11am
Pentru iasi
Asa cum a precizat si domnul Ghincea dupa modul de exprimare al dv faceti unele confuzii intre clasificarea poersoanelor cu handicap si a celor incadrate in grade de invaliditate si din aceasta cauza inainte de a va raspunde vom face cateva clarificari.
Incadrarea persoanelor adulte cu handicap in gradele de handicap se face conform legii 448/2006 de catre o comisie de evaluare organizata pe langa Consiile Judetene sau Consiliile locale ale municipiului Bucuresti.
Gradele de handicap sunt : grav, accentuat si mediu
Pensia de invaliditate se acorda pentru cei care au pierdut minimum 50 % din capacitatea de munca si sunt incadrati de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de Pensii in unul din gradele I, II sau III de invaliditate.
Pensia de urmas dupa tatal dv o puteti obtine daca :
- Sunteti incadrat in oricare din gradele de handicap de catre comisia de evaluare pentru persoanele adulte.
- Sunteti incadrat in oricare din gradele de invaliditate de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca.
- Ati dobandit invaliditatea pe timpul cand aveati dreptul la pensie de urmas (inainte de varsta de 16 ani sau daca ati continuat studiile inainte de varsta de 26 ani)
Dupa datele furnizate de dv intelegem ca prima conditie o indepliniti, pe a doua o puteti indeplini dupa prezentare la comisia de expertiza a capacitatii de munca insa pe a treia conditie nu putem aprecia daca o indepliniti dar presupunem ca nu.
Noi va propunem sa analizati o alta varianta si anume aceea de a cere pensie de invaliditate proprie daca dv considerati ca aveti sanse sa fiti incadrat in una din gradele de invaliditate prin prezentare la comisia de expertiza a capacitatii de muca.
Pentru aceasta trebue sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa aveti incadrarea in gradul de invaliditate grav sau accentuat (pentru a vi se reduce stagiul de cotizare necesar)
- Sa fiti incadrat in unul din gradele de invaliditate de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca.
- Sa aveti un stagiu de cotizare la jumatate din 11 ani pana la varsta de 37 ani sau jumatate din 14 ani la varsta intre 37 si 41 de ani.
Daca nu va mai incadrati in handicap grav sau accentuat ci in handicap mediu nu mai aveti dreptul la reducerea la jumatate a stagiului necesar pentru obtinerea pensiei de invaliditate.
Dosarul pentru obtinerea incadrarii in unul din gradele de invaliditate va trebui sa contina urmatoarele :
-Cerere tip
- Act de identitate (original si copie)
- Documente medicale din care sa rezulte sustinerea diagnosticului bolii, cauza invaliditatii precum si data aparitiei invaliditatii.
-Pentru a beneficia de reducerea la jumatate a stagiului necesar trebuie sa prezentati un certificat de incadrare in handicap cu mentiunea ca a fost emis in vederea aplicarii art 73 alin (2) din legea 263/2010.
Re: optare pensie avantajoasa
Scris de: iasi la data: 08/19/2011 10:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult pt raspuns!e un forum foarte bun si ajuta multa lume,am avut noroc ca l-am gasit.Daca mai am nevoie de un sfat voi apela la Dvs.O seara frumoasa sa aveti!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1