Subiect "calcul pensie de invaliditate" Deschis de miha la data: 08/16/2011 4:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie de invaliditate
Scris de: miha la data: 08/16/2011 4:44am
Gen:F
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:26 ANI
Alte date:
Intrebare:La 01.08.2011 am depus dosarul pentru pensie de invaliditate gr.II.As vrea sa stiu cum se calculeaza.
Va multumesc.
Re: calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/16/2011 1:54pm
Modul de calcul al punctajului pensiei este urmatorul :
1.Pe perioada lucrata
- Se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respectiva cu salariul mediu pe economie.
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
- Se calculeaza suma punctajelor anuale pe perioada lucrata
2. Prin decizia de pensionare vi se acorda un stagiu potential ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul lucrat . In cazul dv : 35 – 26 = 9 ani
Pe perioada stagiului potential vi se acorda un punctaj suplimentar de 0,55 puncte pentru fiecare an de stagiu potential. In cazul dv un total de : 9 X 0,55 = 4,95 puncte
3.-Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartindu-se suma punctajelor anuale (pe perioada lucrata si pe perioada stagiului potential) la stagiul complet de cotizare calculate in functie de data nasterii (in cazul dv 35 ani) .
4.Se calculeaza valoarea pensiei inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea unui punct de pensie care in prezent este de 732,80 lei.
Acest calcul il puteti face cu programul de calcul de pe site-ul nostru.
Dupa ce introduceti in program salariile obtinute pe perioada lucrata reveniti pentru a va da indrumari in continuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1