Subiect "pensie anticipata partial din somaj sau dupa terminarea somajului" Deschis de turturica otilia la data: 08/17/2011 3:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial din somaj sau dupa terminarea somajului
Scris de: turturica otilia la data: 08/17/2011 3:58am
Gen: feminin
Data nasterii: 28 04 1958
Stagiul de cotizare: 33 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
va rog spuneti-mi daca se poate iesi la pensia anticipata partial din somaj sau dupa terminarea somajului ?
multumesc
Re: pensie anticipata partial din somaj sau dupa terminarea somajului
Scris de: la pensie la data: 08/18/2011 5:45am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 mai 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, de la varsta de 56 ani si 1 luna adica din 28 mai 2014.
Daca intrebarea dv este pentru un caz general (avand in vedere ca nu puteti presupune cu exactitate ca in anul 2014 veti fi in somaj) raspunsul este ca puteti cere pensie anticipata partiala si in timpul si dupa perioada de somaj insa sfatul nostru este sa cereti dupa terminarea perioadei de somaj deoarece perioada de somaj este considerata stagiu asimilat si intra in calculul punctajului pensiei similar unui angajat care are salariul egal cu indemnizatia de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1