Subiect "program "calcul pensie"" Deschis de badoi nicu la data: 08/17/2011 5:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
program "calcul pensie"
Scris de: badoi nicu la data: 08/17/2011 5:32am
Gen:M
Data nasterii:08.03.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: As dori sa stiu si eu daca in programul "calcul pensie" trebuie introduse sau nu la rubrica sporuri: pensia suplimentara si sporul de vechime pentru perioada 1970 - 1979, sau daca programul le calculeaza automat.
... si daca trebuie introdusi la rubrica sporuri procentii aferenti grupelor I si II de munca.
Re: program "calcul pensie"
Scris de: la pensie la data: 08/18/2011 8:12am
Programul de calcul pensie de pe site:
- calculeaza automat punctajul suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara sin u trebuie sa mai introduceti decat salariile si sporurile.
- nu calculeaza automat sporul de vechime pana in martie 1992. Pentru aceasta perioada sporul de vechime se calculeaza asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime” si se introduce de dv in coloana Spor % cumulate eventual cu alte sporuri (exceptie majorarile pentru stagiile in grupele de munca)
Deoarece programul de pe site nu a fost adaptat pentru calculul majorarilor pentru stagiile in grupele I si II de munca pentru a face acest calcul pentru dv le vom calcula noi daca ne dati clar intervalele in care ati beneficiat de grupele I si II de munca si inainte si dupa reconstituire. Dupa calcul va vom da un punctaj suplimentar pe care il veti introduce in pagina de intrare
Re: program "calcul pensie"
Scris de: badoi nicu la data: 08/19/2011 7:47am
Buna ziua.

V-as da toata perioada cu vechimea si grupa de munca respectiva in mod detaliat. Am intomcit un tabel foarte detaliat care este imoosibil de copiat aici. In plus, daca as avea posibilitatea sa vi-l trimit ca fisier atasat v-ar usura si dvs. sarcina de a ma ajuta. Daca aveti o solutie ca eu sa up-loadez fisierul in format word creat de mine, ar fi excelent, eventual pe un mail ar pe perfect. Este un tabel care cuprinde o perioada lunga de timp, detaliat pe fiecare luna de vechime, conceput de mine.

In felul asta mi-as exercita si rolul de a aduce propuneri pentru imbuntatirea tabelului dvs. dar in acelasi timp as avea posibilitatea sa ma lamuresc si eu daca modul cum l-am conceput este corect.

Multumesc anticipat pentru atentia acordata.
Re: program "calcul pensie"
Scris de: la pensie la data: 08/20/2011 3:07am
Ne pare rau dar orice detaliere in plus ne complica noua munca deci daca vreti sa va ajutam continuati cu introducerea salariilor in programul deschis de dv pe numele Nichita si cand terminati perioada lucrata in grupele de munca ne prezentati intervalele astfel :
Grupa I de munca :
01 04 1970 – 01 10 1970
…….
Grupa II de munca :
01 02 1970 -01 04 1970
……
Re: program "calcul pensie"
Scris de: badoi nicu la data: 08/21/2011 5:02am
Imi pare rau daca am incercat sa vin cu sugestii si v-am cerut mai mult, dar asa am gasit undeva postat de dvs. ca putea sa propunem imbuntatiri ale programului si eu am urmat acea rugaminte.

Imi pare rau ca nu ma satisface doar rezultatul calculului punctajului, dar:
- pe de o parte aam nevoie de detalierea tututor elementelor care intra in calculul pensiei, respectiv; atat procentele cat si punctajele la spor vechime (la vechimi noi reconstituite), diferenta spor vechime care trebuie majorata ca urmare a majorarii stagiului total de cotizare realizat si intrarii intr-o noua transa a sporului de vechime, la pensia suplimentara, la grupele de munca, toate aceste imi trebuie detaliate pe fiecare luna si ulterior insumate; am nevoie de toate acestea pentru a anexa la contestatia impotriva deciziei de reclaculare emisa de casa judeteana de pensii cu multe greseli, iar simplul rezultat nu ma ajuta;

- pe de alta parte, am facut un 'exercitiu" in programul dvs., am dedus ca programul calculeaza automat doar salariile si pensia suplimentara, dar am observat ca punctajul rezultat este putin mai mare decat ar trebui sa fie, tocmai pentru ca nu se rezuma la a folosi doar 5 zecimale ca baza de calcul, tomcai de aceea nu ma pot baza pe el.

In speranta ca poate veti reusi pe viitor sa imbuntatiti acel program de calculare a pensiilor, va multumesc anticipat.
Re: program "calcul pensie"
Scris de: la pensie la data: 08/22/2011 5:27am
Si noua ne pare rau ca nu ati inteles ca in cazul dv diferenta de calcul poate sa provina numai de la punctajul suplimentar pentru grupa de munca pe care suntem dispusi s a il calculam noi separat daca ne dati intervalele.
Insa abia acum am inteles ca dv aveti nevoie de de un tabel comparativ. Dar si in acest caz va putem ajuta sa deduceti de unde pot proveni diferentele intre punctajele calculate de programul nostru si cel primit de la casa de pensii daca ne dati exemplul unui an.
Re: program "calcul pensie"
Scris de: badoi nicu la data: 08/22/2011 3:49pm
Buna seara. Multumesc pentru atentia acordata. V-as ruga, daca imi dati posibilitatea sa va trimit in vreun fel, un fisier word,o sa va furnizez toate perioadele de vechime, separat pe luni, cu toate salariile si toate perioadele de grupa, incepand cu februarie 1970 si pana la 1 aprilie 1992, unde puteti sa vericati daca am conceput corect calculul procentelor aferente tuturor punctajelor, altfel imi este foarte greu sa detaliez aici toate datele introduse in tabel. In acest tabel am inclus inclusiv diferentele procentelor de spor vechime majorate ca urmare a majorarii stagiul total de cotizare realizat. De aceea, v-as fi recunoscator pentru un punct de vedere.
Va multumesc anticipat.
Re: program "calcul pensie"
Scris de: badoi nicu la data: 08/26/2011 7:21am
Buna ziua, v-as fi recunoscator daca mi-ati spune parerea dvs. cel tarziu duminica despre formulele de calcul pe care le-am folosit in tabele trimise pe mail, pentru ca vreau sa ajung luni la casa de pensie ca sa depun contestatia, tinand cont ca termenul legal de constestare se implineste pe 1 septembrie.

Cu stima,
Badoi Nicu.
Re: program "calcul pensie"
Scris de: la pensie la data: 08/27/2011 9:52am
Am verificat o parte din tabelele intocmite de dv si regretam sa va spunem ca le-ti complicat foarte mult si le-ati facut dupa o conceptie gresita
In unul din mesajele anterioare v-am explicat pe puncte cum sa procedati dar dv nu ati analizat ce am precizat noi si ati insistat sa ne trimiteti tabelele dv concepute gresit.
Erorile facute la conceptia acestor tabele sunt urmatoarele :
1. Ati calculat gresit punctajul pentru pensie suplimentara numai din punctajele lunare corespunzatoare pentru salariu tarifar (coloana 4). Corect acesta trebuie calculata din punctajele anuale corespunzatoare intregului venit (salariu tarifar + sporul de vechime) adica trebuia aplicat procentul pentru pensia suplimentara sumei punctajelor din coloanele 4 si 8.
2.Ati calculat gresit punctajul pentru stagiul in grupa de munca luand ca baza de calcul punctajele corespunzatoare salariului tarifar si cel pentru pensie suplimentara (coloanele 4 +6+8). ). Corect acesta trebuie calculata din punctajele anuale corespunzatoare intregului venit fara punctajul pentru pensie suplimentara (coloanele 4 si 8)
3 Dupa fiecare an ati lucrat cu suma punctajelor lunare si corect trebuia sa lucrati cu punctaje medii pe an. Acesrea se calculeaza impartind suma punctajelor lunare din cursul aceluiasi an la 12 iar la sfarsit adunati aceste punctaje anuale.
Pentru a avea un control la modificarea tabelului am calculat noi punctajele anuale pentru cativa ani si au rezultat urmatoarele cifre :
Anul 1970
-Punctaj anual pentru salariu tarifar si spor de vechime : 0,52301 puncte
- Punctaj pentru pensie suplimentara : 0,08369 puncte
- Punctaj pentru grupa de munca : 0,20267 puncte
Anul 1971
-Punctaj anual pentru salariu tarifar si spor de vechime : 0,83790 puncte
- Punctaj pentru pensie suplimentara : 0,13306 puncte
- Punctaj pentru grupa de munca : 0,32576 puncte
Anul 1972
-Punctaj anual pentru salariu tarifar si spor de vechime : 0,93649 puncte
- Punctaj pentru pensie suplimentara : 0,14984 puncte
- Punctaj pentru grupa de munca : 0,34831 puncte
Anul 1973
-Punctaj anual pentru salariu tarifar si spor de vechime : 1,03068 puncte
- Punctaj pentru pensie suplimentara : 0,13398 puncte
- Punctaj pentru grupa de munca : 0,23096 puncte
Anul 1987
-Punctaj anual (mai-octombrie) pentru salariu tarifar si spor de vechime : 0,33288 puncte
- Punctaj pentru pensie suplimentara : 0,06990 puncte
- Punctaj pentru grupa de munca : 0,08322 puncte
Daca doriti sa anexati un astfel de tabel la contestatie va sfatuim sa-l simplificti mult. Preferabil sa se intinda pe o singura pagina (deci pe ani nu pe luni) si cu cat mai putine coloane.
Re: program "calcul pensie"
Scris de: la pensie la data: 08/27/2011 3:22pm
Nu este clar cum ati stabilit sporul de vechime insa va amintim ca stabilirea acestuia este explicate de noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am calculate noi pentru cazul dv acest spor si acesta este :
-Intre februarie 1970 – ianuarie 1975 0 %
-Intre februarie 1975 – ianuarie 1980 3 %
-Intre februarie 1980 – august 1983 5 %
-Intre septembrie 1983 – ianuarie 1985 9 %
-Intre februarie 1985– ianuarie 1990 12 %
-Intre februarie 1990 –martie 1992 15 %
In coloana 7 a tabelului dv treceti acest procent cumulat eventual cu alte procente cu caracter permanent primite (conditii de munca, toxicitate, etc)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1