Subiect "calcul pensie" Deschis de v.esrbu la data: 08/18/2011 3:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: v.esrbu la data: 08/18/2011 3:21am
Gen:m
Data nasterii:03.03.1963
Stagiul de cotizare: 30 (18 ani militar si 12 functionar public)
Alte date:18 ani conditii speciale
Intrebare: M-am pensionat incepand cu data de 01.08.2011.Dupa aparatia in luna august 2011 a strategiei fiscale( "persoanele pensionate dupa data de 01.01.2011..........."), va rog sa-mi spuneti modul de calculare a pensiei ( ex. daca se poate)care urmeaza sa o primesc?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/19/2011 5:01am
Dupa varsta de pensionare deducem ca ati beneficiat de prevederile legii pensiilor 263/2010 privind cadrele militare active si functionarii publici cu statut special.
Conform acestor prevederi si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 03 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 24 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 17 ani si 4 luni.
Modul de calcul al pensiei se face prin calculul unui punctaj lunar apoi a unuia anual si un punctaj mrdiu astfel:
- Se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respectiva cu salariul mediu pe economie.
In perioada anterioara lui 01 aprilie 1992 la salariu se adauga un spor de vechime conform celor explicate de noi la “Spor de vechime “ de pe forum
Ex in luna ianuarie 2000 luam un salariu de 5 000 000 lei iar salariul mediu poe economie in acea luna a fost de 2 263 212
Punctajul lunar va fi de 5 000 000 / 2 263 212 = 2,20925 puncte
La punctajul lunar se mai acorda :
a) un punctaj pentru contributia la pensie suplimentara care in anul 2000 a fost de 17 %
In cazul ales de noi va fi de 0,37552 puncte.
b) un punctaj suplimentar de 50% pentru grupa de munca conditii speciale.
In cazul ales de noi va fi de 1,10463 puncte.
Rezulta un punctaj lunar de 3,68940 puncte
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
Ex daca suma punctajelor lunare pe anul 2000 este de 45 puncte punctajul anual va fi de :
45 / 12 = 3,75.
- Se face suma tuturor punctajelor anuale pe intreaga perioada lucrata:
Ex Sa presupunem ca obtineti un punctaj total de110 puncte
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare
Ex 110/ 24,83333 = 4,42953
-Se calculeaza cuantumul pensiei inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie care in present este de 732,80 lei.
Daca aveti salariile castigate pe toata perioada lucrata puteti inceerca sa faceti calculul pensiei cu programul de calcul de pe site-ul nostru.
Deoarece programul de calcul de pe site nu a fost actualizat conform legii actuale a pensiilor dupa ce introduceti salariile in program reveniti pentru a va da indrumari necesare si a va calcula punctajul suplimentar pentru stagiul total in grupa de munca daca ne precizati perioada exacta (zi/lua/an)
Re: calcul pensie
Scris de: v. serbu la data: 08/19/2011 6:54am
Gen: m
Data nasterii:03.03.1993
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensionat la data de 01.08.2011
Intrebare: Multumesc pentru raspunsul detaliat. Calculul pensiei se face dupa legea unica a pensiilor (calculul efectuat de dumneavoastra mai sus)sau dupa strategia fiscal-bugetara elaborata de guvern luna aceasta( pentru persoanele iesite la pensie de la data de 01.01.2011)?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/20/2011 2:40am
Ne cerem iertare pentruca suntem obligati sa va facem unele observatii :
- Ati gresit data nasterii si facem aceasta observatie nu pentruca in acest raspuns are importanta data nasterii ci pentruca denota o mica nota de neatentie care se poate manifesta si in alte cazuri.
- Pe site noi nu interpretam prevederile legale din punct de vedere politic de nici o culoare. Interpretarea influentei ultimilor masuri ce vizeaza legea pensiilor, ce fac parte din strategia fiscala intre anii 2012-2014 este falsa si este speculata in presa din punct de vedere politic.
Legea unitara a pensiilor 263/2010 face parte din strategia fiscala a guvernului pe perioada 2010 – 2014
Dar dupa adoptarea ei nu mai are culoare politica si se aplica intocmai. Modificarile aduse in ultima perioada strategiei fiscale constau in amanarea aplicarii pana in 01 ianuarie 2014 a prevederilor a doua articole care trebuiau sa fie aplicate din 1 ianuarie 2012 .
Dupa opinia noastra aplicarea prevederilor art 170 din legea 263/2010 fie ea si dupa 2014 poate deveni dezavantajoasa viitorilor pensionari si credem ca mai bine se abroga acest articol decat sa fie amanata aplicarea.
In concluzie calculul pensiei dv se face dupa legea unica a pensiilor si nu va fi afectata ne modificarile facute in strategia fiscala a guvernului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1