Subiect "pensie anticipata" Deschis de rodica r la data: 11/18/2008 3:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: rodica r la data: 11/18/2008 3:18am
Gen:f
Data nasterii:07/09/1956
Stagiul de cotizare:31ani7luni
Alte date:
Intrebare:as dori sa stiu cand ma pot pensiona si ce penalizare o sa am.CU multumiri.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/18/2008 4:36am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 7 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala in 7 septembrie 2011 avand indeplinita conditia de stagiul complet de cotizare depasit. Pensia anticipata partiala este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Procentul de diminuare calculat pentru pensie anticipata partiala, ceruta in septembrie 2011 depinde daca mai continuati sa lucrati.
Daca nu mai lucrati la un stagiu de cotizare peste 31 ani procentul de diminuare este 27%.
Daca veti lucra in continuare, veti avea un stagiu de cotizare peste 34 ani iar procentul de diminuare va fi de 18%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1