Subiect "Recalcularea pensiei pentru grupa a II-a de munca" Deschis de Nicolae Vasiliu la data: 08/18/2011 5:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcularea pensiei pentru grupa a II-a de munca
Scris de: Nicolae Vasiliu la data: 08/18/2011 5:56am
Gen: B
Data nasterii: 08.11.1939
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua !

Tatal meu a iesit la pensie in aprilie 1991. Pe cartea de munca scrie: "In perioada 09.08.1976 - 22.04.1991 a lucrat efectiv in teren la masuratori terestre si nivelari - care se incadreaza in grupa a II-a de munca conform HOT. GUV. NR. 1223 / 1990 cu 100%".

Mai mult, a obtinut o adeverinta pe data 07.04.2011 de la intreprinderea unde a lucrat in care se adevereste acest lucru si se spune astfel:

[i]"In perioada de la 09.08.1977 pana la 22.04.1991 avand functia/meseria INGINER PROIECTANT PRINCIPAL, a fost incadrat in grupa a II-a de munca, in procent de 100%, conform nominalizarii efectuate prin proces verbal nr. 1504/29.03.1991 al Hotararii Consiliului de Administratie si a Sindicatului privind nominalizarea persoanelor incadrate in grupa a II-a de munca.
Temeiul juridic al incadrarii in grupa a II-a de munca s-a facut conform Ordinului Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale, al Ministerului Sanatatii si al Presedintelui Comisiei Nationale pentru Protectia Muncii nr. 50/1990, republicat, pct. 3 al M.M.P.S., ordin ce a inlocuit ordinele M.M.P.S. nr. 59/1969, 105/1976 si 210/1977 si a H.G. 1223/1990 si anexa 2, scrisoare M.M.P.S. 198/12.04.1996 pentru soferi in procent de 100%.

OBSERVATII:
A lucrat pe santierele de constructii".[/i]

Ei bine, tatal meu a depus la Casa de Pensii Constanta cerere de recalculare a pensiei conform Legii 263/2010 prin care sa primeasca retroactiv de la 01.01.2011 drepturile ce-i revin ca urmare a incadrarii in grupa a II-a de munca. Raspunsul primit dupa 4 luni de la depunerea cererii este urmatorul:

[i]"Urmare solicitarii dumneavoastra inregistrata sub numarul de mai sus, facem urmatoarele precizari:
Perioada 09.08.1977 - 22.04.1991 nu poate fi fructificata in grupa superioara de munca intrucat functia nu se regaseste in temeiul legal indicat.

Concluzionand cererea dumneavoastra ramane fara obiect."[/i]

Mentionez ca aceasta hartie pe care a primit-o prin posta (din pacate nu mai are plicul pentru ca l-a aruncat de nervi cand a vazut raspunsul) nu are niciun numar de inregistrare/iesire, nu face trimitere la nicio lege, hotarare etc. pentru justificare, este semnata de Director Executiv Adj., de catre cel/cea care a intocmit si care a verificat, dar fara numele acestora.

Intrebarea mea este, ce avem de facut in continuare ? Probabil o contestatie sau ceva de genul asta, dar contestatie la ce document, cu ce numar de inregistrare ? Sau ce trebuie sa facem ? Nici macar in instanta nu putem merge pentru ca n ueste o decizie, asa cum ar fi fost normal sa fie.

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Va multumesc anticipat !

Cu stima,
Nicolae Vasiliu
Constanta
Re: Recalcularea pensiei pentru grupa a II-a de munca
Scris de: la pensie la data: 08/19/2011 6:31am
Acest mod de abordare a recunoasterii stagiilor in grupele de munca de catre functionarii Caselor de Pensii este intalnit frecvent mai ales la ingineri, cu atat mai mult la ingineri proiectanti.
Ceeace este neclar pentru noi este ca problema acordarii de punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa de munca a inceput din anul 2008 prin OU 100/2008 conform careia tatal dv trebuia sa primeasca un punctaj suplimentar inca din februarie 2009 daca avea recunoscut acest stagiu iar daca nu a fost recunoscut trebuia sa inceapa demersurile inca de atunci.
Nu putem sa apreciem sansele de ai fi recunoscut acest stagiu dar va indicam modul de atac.
Nu trebuie sa va preocupe faptul ca nu aveti plicul cu raspunsul de la Casa de Pensii teritoriale ci trebuie sa demarati imediat contestarea faptului ca nu vi s-a acordat punctajul suplimentar si pentru aceasta procedati astfel :
- Depuneti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii care functioneaza pe langa Casa Nationala de Pensii (CNPP)
Contestatia o depuneti la registratura casei de pensii teritoriale de care apartineti.
In contestatie pe langa argumentele aduse la cererea de acordare a punctajului pentru stagiul in grupa de munca incercati sa aduceti argumente suplimentare privind lucrul direct pe santier pe perioada in cauza.
- Daca nu sunteti multumit de modul de rezolvare al contestatiei va adresati justitiei (Tribunalului Teritorial) prin deschiderea unei actiuni in justitie care este scutita de taxe. Evident si in acest caz incercati sa aduceti argumente convingatoare. Nu este rau sa cereti si sfatul unui avocat specializat in astfel de litigii.
Re: Recalcularea pensiei pentru grupa a II-a de munca
Scris de: Nicolae Vasiliu la data: 08/22/2011 4:58am
Va multumesc mult pentru raspuns. Vom incepe sa facem asa cum ne-ati sfatuit. Va voi tine la curent !

O zi buna !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1