Subiect "Gradul 3 de pensionare medicala" Deschis de RUSE FLORINA la data: 08/20/2011 4:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Gradul 3 de pensionare medicala
Scris de: RUSE FLORINA la data: 08/20/2011 4:01pm
Gen: feminin
Data nasterii:20.06.1960
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date: pensionata pe caz de boala din 2007 - gradul 2 pana in 2010
Intrebare: Anul acesta am fost la revizuire grad de pensionare si mi s-a dat gradul 3 de pensionare - cu 4 ore de munca.
Vreau sa stiu daca la gradul 2 de pensionare, anii 2007-2010 (cat am avut gradul 2) , raman aceiasi ani de cotizare sau se mai adauga la acestia ani si anii de pensionare.
La gradul 3 si 26 ani cotizare , care este pensia medicala si cat este vechimea care se adauga pe perioada pensionarii cu grad 3?
Mentionez ca schimbarea gradului a fost facuta datorita faptului ca am avut doar 26 ani vechime. Este acesta un impediment,eu avand hepatita C, hipertensiune si diabet. Care dintre acestea au contribuit la schimbarea gradului. Va intreb acest lucru deoarece sunt asistenta medicala si am lucrat in stomatologie.
Va multumesc anticipat.
Re: Gradul 3 de pensionare medicala
Scris de: la pensie la data: 08/22/2011 2:17am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 20 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este asimilata stagiului de cotizare si se calculeaza integral ca stagiu de cotizare iar la calculul punctajului pensiei se ia in calcul in loc de salariu valoarea pensiei primite.
Nu putem sa va facem calculul pensiei din anul 2010 deoarece nu avem datele necesare si nici nu intra in statutul site-ului nostru, insa in continuare va explicam cum se face acest calcul.
Prin decizia de acordare a pensiei de gr II cat si a celei de gr III vi s-a acordat un stagiu potential ca diferenta de stagiul de cotizare si stagiul complet de cotizare care pana in decembrie 2010 in cazul dv s-a facut conform legii 19/2000 si a fost de 30 ani.
In cazul deciziei din anul 2010 la stagiul de cotizare s-a cumulat si perioada de pensie de invaliditate de gr II.
Pe perioada stagiului potential conform legii pensiilor 19/2000 vi s-a acordat un punctaj (lunar sau anual) de 0,6 puncte pentru gr II de invaliditate si 0,4 puncte pentru gradul III de invaliditate
Datorita acestui mod de calcul daca valoarea pensiei dv primite pe perioada 2007 – 2010 a fost mica este posibil ca pensia primita in 2010 sa fie mai mica decat cea anterioara.
Daca doriti sa verificati calculului pensiei atat pentru gr II cat si pentru gr II de invaliditate il puteti face cu programul de calcul de pe sit-ul nostru. Pentru indrumari suplimentare reveniti si va vom da indrumarile necesare.
Nu va putem preciza motivele modificarii gradului de invaliditate deoarece normele dupa care lucreaza comisia de expertiza a capacitatii de munca nu sunt date publicitatii si noi nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1