Subiect "sporurii salariale" Deschis de PIRVU la data: 08/20/2011 4:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporurii salariale
Scris de: PIRVU la data: 08/20/2011 4:40pm
Gen:M
Data nasterii:08/11/1954
Stagiul de cotizare:35 ani si 1 luna
Alte date:
Intrebare: Am lucrat 34 ani la statii electrice de transformare cu exploatare de la domiciliu,cu un program pina in 1990 de lucru de 24h cu 24h,iar dupa 1990 am lucrat 24h cu 48h.Din cele 24h ,8h era in camera de comanda iar restul 16h supraveghere de la domiciliu.Pentru acest program primeam un salariu pe tura care se calcula din salariul de baza plus 25%. Dupa 1990 acest spor a fost trecut in C.C.M. dar nu ca spor permanent.C.A.S.-ul a fpst platit din brut deci si din acest spor.Angajatorul nu elibereaza adeverinta cu acest spor motivand ca nu este spor permanent si nu se i-a in calcul la pensie si de aceea nu la trecut in cartea de munca.Procedeaza corect? V-a multumesc.
Re: sporurii salariale
Scris de: la pensie la data: 08/22/2011 2:52am
Nu este clara perioada in care dv ziceti ca a fost trecut contractul colectiv de munca, daca dv l-ati primit permanent din ce cauza nu avea caracter permanent si daca in contractul colectiv de munca a fost consemnat expres ca nu are caracter permanent. Noi credem ca eroarea atunci s-a produs.
Deasemeni credem ca aceasta eroare nu o puteti rezolva decat deschizand o actiune in justitie impotriva angajatorului, la Tribunalul teritorial. Aceasta actiune este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1