Subiect "pensie urmas dupa angajare" Deschis de Mihai la data: 08/21/2011 2:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie urmas dupa angajare
Scris de: Mihai la data: 08/21/2011 2:26pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua. Ma numesc Mihai, sunt student si am 23 de ani. In acest moment beneficiez de pensie de urmas ca urmare a decesului tatalui meu in anul 2009. La 4 iulie 2011 m-am angajat la o firma privata cu carte de munca si program de lucru 8 ore pe zi iar castigul lunar este de aproximativ 1200 lei pe luna. Intrebarea mea este : dupa angajare mai pot beneficia de pensia de urmas atat timp cat sunt student?
Va multumesc.
Re: pensie urmas dupa angajare
Scris de: la pensie la data: 08/22/2011 3:50am
Conform art 118 alin (1) litera d din legea 263/2010 puteti cumula pensia de urmas cu venituri obtinute prin contract de munca pana la varsta de 26 ani daca faceti dovada continuarii studiilor.
Re: pensie urmas dupa angajare
Scris de: iasi la data: 08/22/2011 5:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Scuze,revin cu o intrebare.Daca obtin pensia de urmas,iar apoi ma angajez ,sunt obligat sa renunt la pensia de urmas?(am inteles ca pot obtine venituri de 1 un sfert din salariul mediu brut...)Daca renunt la pensia de urmas,o mai pot obtine a doua oara ,sau a "n"oara ,dupa ce se termina perioada de angajare?multumesc.ideea e ,daca renunt intr-o zi la pensia de urmas,pt a munci..daca o pot (re)obtine ulterior...multumesc mult si multa sanatate
Re: pensie urmas dupa angajare
Scris de: la pensie la data: 08/23/2011 4:01am
Pentru Iasi
Copii pensionari de urmas care beneficiaza de aceasta ca urmare a incadrarii in un grad de invaliditate pot cumula pensia cu salariu numai daca se incadreaza in gradul III de invaliditate (daca se incadreaza in gradele I si II nu au acest drept) dar numai cu contract de munca de maxim jumatate din programul normal de lucru.
Pensia de urmas poate fi suspendata daca va angajati cu contract de munca in cazul incadrarii in gradele I si II de invaliditate sau cu un program de munca mai mare de jumatate din programul normal de lucru in cazul incadrarii in gradul III de invaliditate.
Reluarea in plata a pensiei in mod normal se face dupa incetarea contractului de munca si daca va mai incadrati in unul din gradele de invaliditate. Dar in cazul dv aceasta reincadrare in unul din gradele de invaliditate poate sa fie mai dificila pentruca asa cum v-am spus anterior trebuie sa dovediti ca invaliditatea ati dobandit-o dupa decesul sustinatorului, inainte de varsta de 16 ani sau pana la varsta de 26 ani in cazul continuarii studiilor.
In cazul suspendarii si reluarii pensiei de invaliditate sau a pensiei de urmas din cauza invaliditatii inseamna recapatarea capacitatii de munca si apoi pierderea ei de “n” ori, cum va exprimati dv, si deci o lipsa de credibilitate in fata comisiei de expertiza a capacitatii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1