Subiect "completare pensie" Deschis de straub livia-lucia la data: 08/23/2011 6:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare pensie
Scris de: straub livia-lucia la data: 08/23/2011 6:03am
Gen:f
Data nasterii:21.07.1951
Stagiul de cotizare:18ani7luni6zile in romania
Alte date:4ani10luni in germania
Intrebare:ce pot sa fac ca sa am stagiul complet de cotizare va multumesc anticipat straub lucia
Re: completare pensie
Scris de: la pensie la data: 08/24/2011 4:18am
In Romania conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din 21 mai 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 8 luni.
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta in Romania, avand varsta mai mare decat varsta standard de pensionare, nu se cere sa aveti stagiul complet de cotizare ci stagiul minim de cotizare conditie pe care dv o indepliniti fara a vi se mai lua in calcul stagiul de cotizare din Germania sin u vedem motivul pentru a va completa stagiul de cotizare.
In aceste conditii sfatul nostru este sa va ocupati de intocmirea dosarului de pensionare pentru pensie pentru limita de varsta din Romania.
Depunerea acestui dosar poate fi facuta de dv personal sau de o persoana din Romania imputernicita de dv prin procura eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in tara in care locuiti daca aveti domiciliul in strainatate.
Daca in ultimii ani ati avut carnetul de munca la dv si nu l-ati prezentat la actiunea de scanare organizat de Casa de Pensii este de presupus sa aveti ceva probleme la dovedirea stagiului de cotizare si pentru a lamurii lucrurile este bine ca inainte de depunerea dosarului de pensionare sa mergeti la Casa de Pensii (dv sau o alta persoana) pentru a vi se analiza stagiul de cotizare si a vi se indica ce actiuni suplimentare sa intreprindeti.
Re: completare pensie
Scris de: straub livia-lucia la data: 08/24/2011 5:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin am pensia de 510 roni(dupa vechimea in munca ) si doresc sa cresc valoarea pensiei la pensia minima de 730 roni. Cum trebuie sa procedez si daca pot cotiza lunar pentru a-mi mari pensia?
Re: completare pensie
Scris de: la pensie la data: 08/25/2011 2:57am
Nici acum nu ati precizat daca aveti domiciliul in Romania. Daca da marirea pensiei este avantajoasa daca va angajati si lucrati cu contract de munca deoarece in acest caz o parte din contributie o plateste angajatorul .
Completarea pensiei prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii nu este avantajoasa deoarece platiti o contributie mare si eficienta financiara scade sub cea a unui depozit bancar, caz in care aveti si avantajul ca puteti sa recuperati si banii din depozit atunci cand doriti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1