Subiect "Se primeste pensie de invaliditate daca..." Deschis de Gherman Amalia la data: 08/24/2011 3:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Se primeste pensie de invaliditate daca...
Scris de: Gherman Amalia la data: 08/24/2011 3:43am
Gen:Masculin
Data nasterii:23.02.1969
Stagiul de cotizare:13 si o luna
Alte date:
Intrebare: Pe 25.06.2011 unchiul meu a suferit un traumatism cranio-cerebral acut si dorim sa stim daca poate beneficia de pensie de invaliditate in conditiile in care stagiul de cotizare este de 13 ani si o luna, are deja 60 de zile de spitalizare, cu o interventie chirurgicala pe creier, partea dreapta ramanand paralizata, iar de vorbit nu vorbeste.Conform diagnosticului, capacitatea de munca este total pierduta, fara a se putea intretine singur ( grad I de invaliditate). Am dori sa stim ce drepturi are.Va multumim anticipat!
Re: Se primeste pensie de invaliditate daca...
Scris de: la pensie la data: 08/25/2011 1:28am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in 23 februarie 2034 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La varsta cuprinsa intre 41 si 45 ani are dreptul la pensie de invaliditate daca are stagiul de cotizare necesar de 17 ani.
Intre acelas interval de varsta poate obtine pensie de invaliditate pentru un stagiu de numai jumatate din stagiul necesar de 17 ani, adica de 8 ani si 6 luni, daca obtine un certificate de handicap grav sau accentuat.
Incadrarea intr-un grad de handicap si eliberarea certificatului de handicap se face de catre comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap. Aceasta comisie este organizata pe langa consiliile judetene sau consiliile locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1