Subiect "Cand pot sa ies la pensie" Deschis de Constantin Dumitru la data: 08/26/2011 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot sa ies la pensie
Scris de: Constantin Dumitru la data: 08/26/2011 4:38am
Gen:Masculin
Data nasterii: Z/L/AN 04.08.1959
Stagiul de cotizare: 32 ani
Alte date: Vechimea in munca : 32 ani + 1 an armata din care 21 de ani si 5 luni la grupa I de munca(pana la 1 aprilie 2001) iar restul anilor iar diferenta in conditii normale pan pe 5.03.2010 cand am fost disponibilizat;
Intrebare:Cand pt sa iesi la pensie ?
Re: Cand pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 08/26/2011 10:08am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 04 august 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care a lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru stagiul de 21 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiu militar si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 6 luni fara stagiu militar si 43 ani si 6 luni cu stagiu militar.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
1.Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 21 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in 04 februarie 2014.
2.Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 21 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 04 februarie 2020.
In varianta a 2-a (noi credem ca aceasta este in cazul dv) aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani daca stagiul de cotizare este sub 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiu militar.
La aceiasi varsta de 60 ani aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata daca stagiul de cotizare este de 43 ani sau peste. Este considerata stagiu de cotizare si perioada de somaj daca la disponibilizare ati intrat in somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1