Subiect "Pensie" Deschis de Gherlan Jan la data: 08/26/2011 6:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Gherlan Jan la data: 08/26/2011 6:13am
Gen:M
Data nasterii:28.11.1958
Stagiul de cotizare:28 ani grupa 2 lucrati in tara si 6 ani si 10 luni in Italia cu acte
Alte date:
Intrebare:As vrea sa stiu daca sunt luati in considerare si cei 6 ani lucrati in Italia si dea semenea vreau sa imi spuneti care ar fi varsta la care pot iesi la pensie cu sau fara anii lucrati in strainatate. Va multumesc
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 08/26/2011 10:27am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 28 noiembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 28 ani completi lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare lucrat in Italia
Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 28 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 28 mai 2017.
Stagiul de cotizare lucrat in Italia daca este necesar poate fi cumulat numai ca vechime fara a fi luat in calculul punctajului pensiei din Romania insa in cazul dv nu este necesar a fi cumulat deoarece asa cum am aratat mai sus realizati stagiul complet de cotizare cu ajutorul sporului de vechime pentru stagiu in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1