Subiect "va rog un sfat !!" Deschis de vasilica leanca la data: 09/01/2011 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
va rog un sfat !!
Scris de: vasilica leanca la data: 09/01/2011 6:04am
Gen:feminin
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
32 ani si 9zile( calculati pe decizia de invaliditate)


Alte date:
din 01.11.2007,pense de invaliditate gr.2
Intrebare:
va rog sa va uitati putin pe calculul meu de pensie,si sa imi spuneti daca pot opta pentru pensie partil anticipata sau sa raman tot pe invaiditate.
mulumesc anticipat de raspuns,sunte-ti un colac de salvare pentru noi.Inca o data multumri pentru munca dv.
Re: va rog un sfat !!
Scris de: la pensie la data: 09/02/2011 5:49am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 16 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (redusa cu 45 %) la varsta de 56 ani si 2 luni adica din 16 noiembrie 2014.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1. Nu am putut deduce daca ati introdus sporul de vechime deoarece acesta se exprima in procente si in perioada anterioara lui aprilie 1992 se determina asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Verificati daca in sporurile fixe introduse este cuprins acest spor si daca nu este inclus il introduceti dv in coloana “spor %” iar daca este il eliminati din sporurile fixe si-l introduceti in %
Pentru dv am determinat noi acest spor si acesta este:
Intre iulie1980 si august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 si iunie 1985 6 %
Intre iulie1985 si iunie 1990 9 %
Intre iulie1990 si martie1992 12 %
Incepand cu aprilie 1992 pana la introducerea sporurilor in salariul din carnetul de munca le introduceti asa cum le-ati primit.
2. Dupa noiembrie 2007 ati selectat gresit codul P2 si ati introdus in coloana salarii o cifra care probabil reprezinta pensia de invaliditate primita.
In cazul dv alegerea codului P2 este gresita deoarece acesta se introduce numai pentru calculul pensiei de invaliditate pentru cei care au primit prin decizia de pensionare atagiu potential. Dv nu ati primit stagiu potential deoarece la data iesirii la pensie de invaliditate aveati stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare (atunci dv aveati stagiul complet de cotizare de 30 ani).
Deasemeni si sumele trecute in coloana salarii credem ca sunt gresite deoarece ele nu se modifica cu modificarea valorii punctului de pensie
3. Completarea datelor numai pana in octombrie 2007 va ajuta sa verificati pensia de invaliditate pe care o aveti acum.
Continuarea introducerii datelor dupa noiembrie 2007 o puteti face in urmatoarele cazuri :
a) In cazul in care sunteti incadrata in alt grad de invaliditate (I sau III) si vreti sa va recalculate pensia sau in cazul pensiei pentru limita de varsta. In acest caz incepand cu noiembrie 2007 pana la data recalcularii selectati codul “L” iar in loc de salariu introduceti pensia de invaliditate primita . Rezultatul iesit din calcul mai trebuie sa fie modificat putin conform legii pensiilor actuale dar aceasta modificare v-o comunicam daca este cazul modificarii gradului de invaliditate.
b) In cazul pensiei anticipate partiale introducerea datelor trebuie sa se opreasca in octombrie 2007 iar diminuarea o vom calcula atunci cand optati pentru ea (asa cum am precizat dupa 16 noiembrie 2014)
Re: va rog un sfat !!
Scris de: vasilica leanca la data: 09/03/2011 4:54am
multumesc de raspuns, am inteles ca nu pot iesi la pensie pana in noembrie 2014.As mai avea o rugaminte la dv.inteleg ca din datele completate de mine pana in 2007(revizuite ulterior cu sporu de vechime cum ati spus dv.)ar trebui sa obtin iu urma calculari pensia mea de invaliditate .Din calcul rezulta suma de 645 si eu primesc pe copon 564,credeti ca nu s-a calculat sporu de vechime,nu mi s-a cerut sa aduc adeverinta si intelesesem ca se calculeaza automat la casa de pensi pana in 1992,sau am gresit eu ceva?
ce imi recomandati?
Inca o data multe multumiri.
Re: va rog un sfat !!
Scris de: la pensie la data: 09/04/2011 11:45am
Din ce v-am spus anterior ati inteles numai partial si nefacand indreptarile precxizate de noi nu puteti avea un calcul corect.
Ati completat corect sporul de vechime si pentru acesta nu trebuie sa prezentati adeverinta deoarece acesta se calculeaza automat de casa de pensii inainte de aprilie 1992.
In raspunsul anterior v-am spus ca dupa noiembrie 2007 atat selectarea codului P2 cat si introducerea cifrelor in coloana salarii este gresita. Acum ati eliminate numai cifrele din coloana salarii lasand in continuare codul P2. Va mai spunem inca odata ca dupa data de pensionare de invaliditate se completeaza codul P2 numai pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensionare. Daca verificati in decizia dv de pensionare din anul 2007 nu veti gasi stagiu potential si deci nu trebuie completati nicio luna cu P2. Deasemeni in pagina de intrare ati completat in caseta punctaj asigurari sociale 0,77280 puncte si nu avem elemente sa verificam daca acest punctaj este cotrect.
Re: va rog un sfat !!
Scris de: Enache Denisa la data: 03/06/2016 2:31pm
Gen:
Data nasterii:26.02.1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am 15 ani de munca si 15 ani de pensie de invaliditate gradul 2. Acesti ani de pensie de invaliditate se adauga la pensia de limita de varsta? Si care ar fi limita de varsta de pensionare? Multumesc!
Re: va rog un sfat !!
Scris de: la pensie la data: 03/07/2016 4:17am
Pentru Enache Denisa
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 noiembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La acordarea pensiei pentru limita de varsta aceasta va fi recalculata si se va introduce in calcul si perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate dar aceasta nu inseamna ca sigur aceasta va fi mai mare decat pensia de invaliditate deoarece pensia de invaliditate contine si un stagiu de cotizare potential care nu se mai acorda la pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1