Subiect "APLICARE LEGE UNITARA DE PENSIONARE" Deschis de Dana Dobrescu la data: 09/02/2011 11:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
APLICARE LEGE UNITARA DE PENSIONARE
Scris de: Dana Dobrescu la data: 09/02/2011 11:17am
Gen:m
Data nasterii:11.09.1956
Stagiul de cotizare:31
Alte date:angajat MAI
Intrebare:
Buna ziua,
am solicitat clarificari de la dvoastra , acum citeva zile , pe care le am primit si va multumesc.
Se pare ca IGPR nu este de acord cu aplicarea Legii nr.263/2010, anexa 6, privind virsta de pensionare.
Propunerea de pensionare a IGPR, pentru limita de virsta, incepind cu data de 11.09.2011, data la care implinesc virsta de 55 ani, se bazeaza pe Legea nr.360/2002 actualizata :"ART. 69

(1) Încetarea raporturilor de serviciu ale poliţistului se dispune în mod corespunzător de către persoanele care, potrivit art. 15, au competenţa de acordare a gradelor profesionale şi are loc:

a) la împlinirea vârstei şi a vechimii în serviciu, necesare pensiei de serviciu"
Este un cerc vicios.In adresa atasata acestei propuneri de pensionare se face vorbire de :" obtinerea pensiei pentru LIMITA DE VIRSTA , conform Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii.
Care virsta? din care lege? Cum se poate aplica legea nr.263 /2010 , daca nu se aplica virsta de pensionare din anexa 6 a legii?!
Va rog sa mi raspunde ti daca mai pot apela la alte argumente juridice,fata de cele anterioare.
Credeti ca ma pot adresa in justitie cu acest caz?
Nu este problema iesirii la pensie, este problema respectarii unor drepturi si a insusirii de abuzuri din partea unei institutii care ar trebui sa fie stindardul apararii drepturilor cetatenesti .

Multumesc anticipat.

Cu stima,

D D
Re: APLICARE LEGE UNITARA DE PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 09/03/2011 2:48am
Daca o asemenea institutie care are rolul sa impuna respectarea legilor a ajuns sa nu respecte prevederile unei legi emisa de Parlamentul Romaniei atunci noi nu mai avem niciun comentariu si va ramane o singura cale sa va adresati justitiei adica Tribunalului teritorial.
Verificati cum se trateaza aceasta problema in noul statut al politistilor care este supus dezbaterii publice.
Re: APLICARE LEGE UNITARA DE PENSIONARE
Scris de: Dana Dobrescu la data: 09/03/2011 5:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc mult.

Cu stima,

DD
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1