Subiect "REVENIRE DATA PLATII PENSIEI" Deschis de COSTACHE SORINA la data: 09/03/2011 12:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
REVENIRE DATA PLATII PENSIEI
Scris de: COSTACHE SORINA la data: 09/03/2011 12:58am
Gen: feminin
Data nasterii: 09.12.1952
Stagiul de cotizare: 38 ani 7 luni 24 zile
Alte date: data angajarii: 07.08.1972 data incetarii activitatii: 01.04.2011
Intrebare: DE LA CE DATA SE PLATESTE PENSIA?( DE LA DATA INCETARII CALITATII DE ASIGURAT ( pensia anticipata si pensia anticipata partial) sau de la data acordarii STABILITA PRIN DECIZIE A CASEI DE PENSII.Contractul Individual de Munca a incetat conform Codului Muncii articolui 55, litera b) la data de 01.04.2011. Am depus actele la casa de pensii setor 4 in data de 04.04.2011.La primirea pensiei am costatat ca din valoarea pensiei pe prima luna imi lipsea suma echivalenta a trei zile respectiv 1,2,3 aprilie (data de 2 si 3 aprilie fiind sambata respectiv duminica).E legal sa-mi opreasca valoarea a teri zile? Scuze pt. revenire. Multumesc frumos.
Re: REVENIRE DATA PLATII PENSIEI
Scris de: la pensie la data: 09/04/2011 10:26am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 09 martie 2012 la varsta standard de pensionare de59 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni.
Ati depus dosarul pentru pensie anticipata in data de 04 aprilie 2011 si aceasta vi s-a platit incepand cu data inregistrarii cererii conform art 104 alin (2) din legea 263/2010.
Plata pensiei este facuta corect, desi conform art 105 se prevede ca pensia anticipata sa fie platita de la data incetarii calitatii de asigurat dar aceasta trebuie sa fie inteleasa cumulativ adica daca dovada incetarii activitatii este depusa ulterior depunerii cererii (dosarului) de pensionare si emiterea deciziei de pensionare. Aceste prevederi trebuie intelese in sensul ca data de acordare a pensiei prin decizie este data depunerii cererii si dosarului dar aceasta intra in plata la data incetarii activitatii daca depunerii dovezii este facuta mai tarziu dar in ziua in care inceteaza activitatea.
Situatia amanarii datei de depunere este clarificata in Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 in care se precizeaza ca “cererea de pensionare insotita de actele doveditoare se depune la Casa de Pensii incepand cu data indeplinirii conditiilor de pensionare” (in cazul dv 01 aprilie 2011) si amanarea depunerii cererii putea fi facuta numai daca data indeplinirii conditiilor de pensionare cadea intr-o sarbatoare legala sau repaus saptamanal, dar in cazul dv nu se poate invoca aceasta prevedere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1