Subiect "calcul pensie anticipata partial" Deschis de Pintilie Mariana la data: 09/05/2011 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata partial
Scris de: Pintilie Mariana la data: 09/05/2011 6:06am
Gen: F
Data nasterii: 20.01.1957
Stagiul de cotizare: 32 ani
Alte date: venituri brute neinregistrate in cartea de munca 2009 suma de 30000 lei; in 2010 suma de 5000 lei.
Intrebare: Stiu ca pot iesi la pensie anticipat partial in septembrie 2012. La calculul punctajului se ia in calcul nr.de luni pentru pensie de limita de varsta? sau nr. de luni lucrate efectiv?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Mariana P
Re: calcul pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 09/06/2011 1:17am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 20 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala , diminuata cu 45 %, la varsta de 55 ani si 8 luni adica in 20 septembrie 2012.
Pensia anticipata partiala se calculeaza astfel :
- Se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respectiva cu salariul mediu pe economie.
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea sumei punctajelor anuale din perioada lucrata cu stagiul complet de cotizare.
-Se calculeaza punctajul mediu diminuat cu 45 %
- Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu diminuat al pensiei cu valoarea punctului de pensie care in prezent este de 732,80 lei.
Sumele netrecute in carnetul de munca in anii 2009 si 2010 sunt luate in calculul punctajului pensiei si daca nu prezentati adeverinta cu aceste sume, daca ati platit CAS pentru ele deoarece aceste sume au fost transmise pe cale electronica la Casa de Pensii si arhivate dupa codul numeric personal.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1