Subiect "pensie grad 2" Deschis de mihaela cristeti la data: 09/06/2011 7:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie grad 2
Scris de: mihaela cristeti la data: 09/06/2011 7:20am
Gen:
Data nasterii:23.10.1971
Stagiul de cotizare:17
Alte date:
Intrebare:Am calculat cu ajutorul calculatorului dumneavoastra dar nu stiu daca am calculat bine a iesit estimativ o pensie de 782 ron,pana in anul 2001 am introdus datele din cartea de munca iar din 2001 am avut adeverinta de la casa de pensii cu stagiu de cotizare .Mentionez perioada 1997-2001 am avut pensie de invaliditate gradul 1 iar acolo la cod am introdus p1 fara contributie .
Va multumesc si astept un raspuns di partea dumneavoastra.
Re: pensie grad 2
Scris de: la pensie la data: 09/07/2011 2:48am
Rezultatul este gresit deoarece ati comis multe erori.
Nu putem sa va dam cu precizie toate erorile deoarece nu ati dat informatiile necesare dar va precizam urmatoarele :
1. Presupunem ca ati lucrat in perioadele 01 septembrie 1990 – 31 mai 1997 si 01aprilie 2001 pana in prezent.
Pe perioada lucrata ati ales gresit codul P2 . Corect este codul “L”
2.Deoarece in perioada 01 iunie 1997 – 31 decembrie 2000 ati avut pensie de invaliditate de gr I dupa care ati lucrat pe perioada pensiei de invaliditate trebuie sa introduceti salariul minim pe economie si pentru aceasta selectati codul “N” fara a completa salariu.
3. Pentru a va da indrumari suplimentare reveniti si comunicati-ne ce fel de pensie vreti sa calculati? Daca vreti pensie de invaliditate de gr II comunicati-ne cu ce data aveti aceasta pensie.
Re: pensie grad 2
Scris de: mihaela la data: 09/07/2011 3:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Multumesc pentru informare ,mentionez ca eu lucrez si in preznet si as dori sa ies in pensie gr 2 pe la sfarsitul anului acesta si am vrut sa vad cam cat ar fi pensia de ivaliditate gr 2,o sa modific in program perioada 1990-1997 care am lucrat iat 1997-2001 am fost in pensie de gradul 1,dupa care in aprilie 2001 am revenit inapoi la munca cu timp normal de lucru nu stiu in aceasta perioada ce sa introduc la "cod"deoarece eu nu beneficiez de pensie am doar certificat de handicap grad 2 accentuat.
Re: pensie grad 2
Scris de: la pensie la data: 09/07/2011 8:41am
Am spus in raspunsul la mesajul anterior ca pe perioada cat lucrati codul este “L” iar in coloana salarii treceti sumele castigate (cu sporuri).
Deoarece nu aveti lucrat stagiul complet de cotizare, care in cazul dv este de 35 ani , la data iesirii la pensie vi se acorda un stagiu potential ca diferenta intre 35 ani si stagiul de cotizare efectiv lucrat (in prezent 16 ani si 4 luni). Pentru acest stagiu potential vi se acorda un punctaj suplimentar de 0,55 puncte pe an pentru pensie de invaliditate de gr II.
Astfel daca cereti pensie de invaliditate in prezent vi se acorda un stagiu potential de 18 ani si 6 luni pentru care vi se acorda un punctaj suplimentar de 10,26666 puncte care se introduce in pagina de intrare in caseta “Punctaj asigurari sociale”
Deoarece programul de calcul pensie nu a fost inca modificat pentru a calcula conform noii legi a pensiilor 263/2010 dupa ce faceti corecturile necesare reveniti ca sa va spunem cum trebuie sa modificati rezultatul final.
Re: pensie grad 2
Scris de: mihaela la data: 09/08/2011 4:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Va multumesc pentru raspuns ,am modificat datele doar ca perioada 1997-2001 cand am fost in pensie de gradul 1 nu stiu daca e bine "P1" sau trebuia "N",am ajuns la un rezultat final adica o pensie estimativa de 774 ,va rog sa mai imi spuneti ce trebuie sa fac mai departe .
Va multumesc.
Re: pensie grad 2
Scris de: la pensie la data: 09/08/2011 9:12am
1.In caseta punctaj asigurari sociale trebuie sa modificati punctajul la 7,5625 puncte deoarece am facut noi o eroare la calculul stagiului potential
2. In perioada 1997 cat ati avut pensie de invaliditate alegeti codul “N” nu P1
3 Deoarece programul nostru nu a fost inca adaptat noii legii a pensiilor dupa efectuarea modificarilor de la punctele 1 si 2 trebuie sa faceti dv o corectie a rezultatelor astfel :
- Se ia din calculul efectuat de program numai “Punctaj total”
Ex : 28 puncte
- Se calculeaza “Punctaj pensie” = “Punctaj total” impartit la 35 (in cazul dv) Se retin 5 zecimale
Ex: 28/35 = 0,80000.
- Se calculeaza “Valoare pensie” = “Punctaj pensie” inmultit cu “Valoare punct pensie” care acum este 732,80 lei.
Ex : 0,80000 X 732,80 = 586 lei
Re: pensie grad 2
Scris de: mihaela la data: 09/08/2011 3:07pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Multumesc pentru ajutorul acordat,ca reactionati profesional si promt,ce sa mai zic aveti un site excelent si de mare ajutor.
Re: pensie grad 2
Scris de: la pensie la data: 09/09/2011 4:52am
Ne bucura sa constatam ca v-am putut fi de folos.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1