Subiect "Pot recalcula?" Deschis de Gica la data: 09/06/2011 1:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot recalcula?
Scris de: Gica la data: 09/06/2011 1:44pm
Gen:F
Data nasterii:23.04.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Beneficiez de pensie anticipata fara diminuare intrucat am depasit anii de cotizare admisi de lege, dar, la calcularea pensiei s-a tinut cont doar de veniturile din cartea de munca, intrucat pana in anul 2001 am avut si regim de 10 ore pe zi si am avut si venituri mai mari decat salariul brut din cartea de munca, pot solicita institutiei unde am lucrat adeverinta de venituri pana in 2001 si apoi sa solicit recalcularea pensiei functie de veniturile realizate? Casa de pensii va accepta acest lucru avand in vedere ca nu am purtat nicio discutie anterior pensionarii ci doar prezentand cartea de munca si atat? Pot cere o recalculare solicitand institutiei adeverinta reala de venituri anterior anului 2001? Va multumesc!
Re: Pot recalcula?
Scris de: la pensie la data: 09/07/2011 6:17am
Inainte de 01 aprilie 2001 nu sunt luate in calcul toate veniturile ci numai salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent asa cum explicam noi pe site la “Baza de calcul a punctajului pensiei” la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Deci daca in afara salariului tarifar inainte de aprilie 2001, ati avut si alte sporuri cu caracter permanent puteti cere o adeverinta de la angajator cu aceste sporuri si puteti sa o depuneti la Casa de Pensii insotita de o cerere de recalculare pensie.
Trebuie sa va precizam ca sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se calculeaza automat de Casa de Pensii si pentru acesta nu este necesara adeverinta, acesta a fost luat in calculul pensiei dv.
Re: Pot recalcula?
Scris de: Carmen la data: 09/08/2011 5:30am
la pensie :
Inainte de 01 aprilie 2001 nu sunt luate in calcul toate veniturile ci numai salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent asa cum explicam noi pe site la “Baza de calcul a punctajului pensiei” la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Deci daca in afara salariului tarifar inainte de aprilie 2001, ati avut si alte sporuri cu caracter permanent puteti cere o adeverinta de la angajator cu aceste sporuri si puteti sa o depuneti la Casa de Pensii insotita de o cerere de recalculare pensie.
Trebuie sa va precizam ca sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se calculeaza automat de Casa de Pensii si pentru acesta nu este necesara adeverinta, acesta a fost luat in calculul pensiei dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1