Subiect "legea 226_2006 conditii speciale de munca" Deschis de Mihai Maria la data: 09/07/2011 1:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legea 226_2006 conditii speciale de munca
Scris de: Mihai Maria la data: 09/07/2011 1:25pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pot beneficia de punctaj suplimentar la pensie daca am lucrat in perioada 1980-2011 in domeniul radiatiilor ionizante, pe baza unor autorizatii de functionare unde se stipuleaza grupa I de munca? Angajatorul nu facut demersurile necesare ca sa respecte legea 226_2006 drept pentru care nu suntem cuprinsi in anexa 2 la lege, deci nu suntem in conditii speciale, dosarul care a fost intocmit conform legii 226/2006 nu a ajuns la Comisia Centrala care sa dea avizul pentru incadrarea locului de munca in conditii speciale. Ce se mai poate face, desi functionam in continuare in mediul cu radiatii, pe baza unei autorizatii de functionare emisa de Comisia Nationala pentru Controlul Activitatilor Nucleare, unde se specifica gr.I de munca si prezenta noxelor profesionale la locul de munca. Cum putem dovedi ca am lucrat in conditii speciale?
Re: legea 226_2006 conditii speciale de munca
Scris de: la pensie la data: 09/08/2011 8:19am
Daca ati beneficiat de incadrarea in gr I de munca in perioada anterioara lui aprilie 2001 beneficiati de punctaj suplimentar iar pentru perioada ulterioara lui aprilie 2001 beneficiati de punctaj suplimentar numai daca locul dv de munca se incadreaza in grupa conditii speciale.
Anexele 1 si 2 din legea 226/2006, care a fost abrogata prin legea pensiilor 263/2010, au fost preluate in anexele 2 si 3 la aceasta lege.
Daca angajatorul nu a reusit inca sa finalizeze actiunea de incadrare in grupa conditii speciale din motive birocratice si credeti ca aveti sanse ca locul dv de munca sa fie incadrat in conditii speciale faceti demersurile necesare pentru continuarea demersului angajatorului deoarece art 30 alin (2) din legea 263/2010 prevede :
“Periodic din 2 in 2 ani, locurile de munca in conditii speciale prevazute la alin (1) lit e) (conditii speciale nn) sunt supuse procedurii de reevaluare a incadrarii in conditii speciale”.
Daca angajatorul prezinta dezinteres in aceasta actiune puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal) impotriva angajatorului. Actiunea este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1