Subiect "Punctaj grupa de munca" Deschis de Florin S la data: 09/08/2011 3:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj grupa de munca
Scris de: Florin S la data: 09/08/2011 3:55am
Gen:B
Data nasterii:19.04.1950
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:Cum calculez punctajul suplimentar aferent grupei a II de munca pentru perioada lucrata intre anii 1977 si 1994. Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Re: Punctaj grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 09/09/2011 3:12am
Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca poate fi calculat astfel :
- Se calculaza un punctaj lunar, pe perioada lucrata in gr II de munca prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respectiva cu salariul mediu pe economie. Salariul mediu pe economie din acea perioada il gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
- Se face suma punctajelor anuale pe perioada lucrata in grupa II de munca.
- Se imparte la 4 suma punctajelor anuale de pe perioada lucrata in gr II de munca si acesta este punctajul suplimentar.
Mai exista o varianta de calcul care dupa parerea noastra este mai usoara si anume :
-Deschideti un program de calcul pensie de pe site-ul nostru si introduceti datele cerute in prima pagina dupa care completati salariile si sporurile obtinute numai pe perioada lucrata in grupa II de munca.
-La sporuri introduceti sporurile avute iar pe cel de vechime il determinati conform celor explicate de noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca aveti probleme ne comunicati noua ce vechime aveati in anul 1977 la inceputul perioadei lucrate in gr II.
Deoarece punctajele calculate de program contin si punctajul pentru contributia la pensie suplimentara dupa introducerea salariilor si sporurilor reveniti, ne precizati suplimentar perioada lucrata in gr II de munca (dandu-ne data zi/luna/an) si va calculam noi punctajul suplimentar pentr gr II de munca.
Re: Punctaj grupa de munca
Scris de: Florin S la data: 09/09/2011 7:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos pentru raspuns. Am apelat la metoda a doua recomandata si am introdus salariile si sporurile pentru perioada lucrata in grupa a II a
(15.09.1977-15.05.1994) si am obtinut urmatoarele:
-punctaj total: 26.48627
-punctaj pensie: 0.75675
Ce fac in continuare?
Multumesc anticipat.
Re: Punctaj grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 09/10/2011 8:17am
Conform procedurii de mai sus v-am calculat noi suma punctajelor anuale pe perioada lucrata in gr II de munca si aceasta este de 22,75085 puncte (fara punctajul pentru contributia la pensie suplimentara) conform careia beneficiati de un punctaj suplimentar pentru grupa de munca de 5,68771 puncte.
Acest punctaj il introduceti in caseta “punctaj suplimenttar grupa de munca din celalat program deschis in care presupunem ca vreti sa va calculati pensia pentru limita de varsta de care puteti beneficia in 19 octombrie 2011 la varsta de 61 ani si 6 luni ca urmare a reducerii cu 3 ani si 6 luni a varstei de pensionare pentru stagiul de 16 ani in gr II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1