Subiect "Pensie?" Deschis de Olex la data: 09/08/2011 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie?
Scris de: Olex la data: 09/08/2011 5:16am
Gen:B
Data nasterii:1953.04.19
Stagiul de cotizare:
Alte date:are a lucrat in domeniul constructiilor, sef santier - maistru, grupa a-lla de munca, fiind angajat din 29.08.1977 pana in 31.01.2011 (cand a fost dat in somaj)
Intrebare:Cand poate iesi la pensie?
Va multumesc
Re: Pensie?
Scris de: la pensie la data: 09/09/2011 3:31am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 19 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II de munca a existat numai pana la 31 martie 2001 dupa care grupa echivalenta s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul lucrat in grupa II si conditii deosebite beneficiaza de un spor de vechime de 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa de munca si de o reducere a varstei de pensionare.
Din pacate nu va putem calcula noi reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca deoarece nu ati dat clar stagiul in ani si luni lucrat in grupa II si in conditii deosebite. Puteti face dv acest calcul pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Are dreptul la pensie anticipata/anticipata partiala , nediminuata/diminuata , la varsta de 60 ani adica in 19 aprilie 2013 in functie de stagiul de cotizare de atunci incluzand si sporul de vechime si perioada de somaj.
Daca nu va descurcati singur reveniti si precizati stagiul lucrat in gr II (ani/luni) si in conditii deosebite (ani/luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1