Subiect "penalizarea in cadrul pensiei anticipate partiale" Deschis de Carmen Mocanu la data: 09/08/2011 11:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizarea in cadrul pensiei anticipate partiale
Scris de: Carmen Mocanu la data: 09/08/2011 11:43am
Gen:F
Data nasterii:25 oct. 1954
Stagiul de cotizare:32 de ani
Alte date:cadru didactic,facultate, 3 copii,sot decedat recent
Intrebare:
1.Mai este valabil raspunsul dumneavoastra trimis ceva timp in urma?(ian.2010)
"Daca beneficiati de prevederile art 127 alin (3) din legea 128/1997 Statutul personalului didactic, aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani adica din 25 septembrie 2011 dar daca aceasta data se afla in timpul anului scolar pensionarea se poate face numai cu aprobarea inspectoratului scolar.
Pentru nasterea si cresterea pana la varsta de 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea cu 1 an a varstei standard de pensionare dar din pacate aceasta reducere nu poate fi cumulate cu alte reduceri ale varstei de pensionare si deci nu veti putea depune dosarul de pensionare inainte de 25 septembrie 2011.
Dreptul de depunere al dosarului pentru pensie la limita de varsta beneficiind de prevederile legii 128/1997 nu este suspendat pana la 1 ianuarie 2011 dar asa cum am explicat mai sus acest lucru nu va avantajeaza.
Dupa pensionarea la limita de varsta prin beneficierea de prevederile legii 128/1997 beneficiati de dreptul de a lucra cu contract de munca integral sau partial cu acordul angajatorului."
2.Daca nu mai este in vigoare art. de mai sus pot cere pensionare anticipata partiala anul acesta?
3. Care va fi procentul de penalizare in acest caz?Multumiri.
Re: penalizarea in cadrul pensiei anticipate partiale
Scris de: la pensie la data: 09/09/2011 4:02am
Raspunsul dat dv in ianuarie 2010 a fost conform prevederilor legii pensiilor 19/2000 si a legii 128/1997 statutul personalului didactic, legi care nu mai sunt in vigoare.
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 19 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Deci aceasta data nu se modifica.
In schimb nu mai beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic si nici de reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
In present aveti dreptul la pensie anticipata partiala , diminuata. Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare. De exemplu daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 19 septembrie 2011 pentru o anticipare de 36 luni diminuarea pensiei va fi cu 27 %.
Daca doriti calculul diminuarii pensiei anticipate partiale pentru un alt numar de luni de anticipare il puteti face pe site-ul nostrum la adresa:
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1