Subiect "virsta de pensionare" Deschis de POPESCU COSTEL la data: 09/12/2011 12:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta de pensionare
Scris de: POPESCU COSTEL la data: 09/12/2011 12:35am
Gen:M
Data nasterii:14.05.1958
Stagiul de cotizare:41 ANI
Alte date:31 ani conditii speciale
Intrebare: cind pot iesi la pensie
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/12/2011 4:21am
Presupunem ca ceva din datele dv este gresit si nu stim ce anume. Ceeace ne facem sa afirmam acest lucru este ca pentru stagiul de 31 ani in conditii speciale aveti dreptul la un spor de vechime de 15 ani si 6 luni. Daca in stagiul de cotizare nu ati inclus si sporul de vechime si aveti stagiul efectiv lucrat de 41 ani inseamna ca avand varsta de 53 ani v-ati angajat la 12 ani ceiace era ilegal (este posibil sa fi intrat la o scoala de ucenici si atunci totul se explica) , Daca in stagiul de cotizare de 41 ani este inclus si sporul de vechime atunci numai pentru un stagiu lucrat de 31 in gr I si conditii speciale aveati stagiul total de cotizare de 46 ani si 6 luni
Am facut abstractie de stagiul de cotizare total luand in calcul numai data de nastere si faptul ca aveti lucrati 31 ani in grupa conditii speciale (probabil o perioada in gr I echivalata cu conditii speciale si au rezultat urmatoarele :
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in grupa de munca, in 14 mai 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 31 ani lucrati in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 13 ani si puteti sa cereti imediat pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1