Subiect "recalculare pensie" Deschis de Carmen la data: 09/13/2011 1:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Carmen la data: 09/13/2011 1:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:As dori sa imi spuneti unde pot sa apelez pt a vedea daca pensia de urmas a fiului meu a fost calculata corect?
Multumesc anticipat
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 09/13/2011 4:14am
Daca fiul dv este singurul care primeste pensie de urmas, conform art 89 alin (2) punctajul pensiei lui de urmas va fi calculat in procent de 50% din procentajul pensiei sustinatorului.
Deci puteti sa verificati dv daca punctajul pensiei de urmas a fiului reprezinta jumatate din punctajul pensiei sustinatorului. Punctajele pensiilor le gasiti in deciziile de pensionare sau pe cupoanele pensiilor.
Re: recalculare pensie
Scris de: Carmen la data: 09/14/2011 1:47am
la pensie :
Daca fiul dv este singurul care primeste pensie de urmas, conform art 89 alin (2) punctajul pensiei lui de urmas va fi calculat in procent de 50% din procentajul pensiei sustinatorului.
Deci puteti sa verificati dv daca punctajul pensiei de urmas a fiului reprezinta jumatate din punctajul pensiei sustinatorului. Punctajele pensiilor le gasiti in deciziile de pensionare sau pe cupoanele pensiilor.

Raspunsul dvs nu ma ajuta cu nimic.Intrebarea mea a fost:cum pot afla daca pensia fiului meu a fost calculata corect(cine imi poate face un calcul,in afara de cei de la casa de pensii.Un avocat,un notar,cineva acreditat,nu stiu cine.Daca stiam nu mai apelam la dvs.Ceea ce mi-ati spus dvs stiam deja.Adica este 50% din punctaj.De unde stiu ca acel punctaj a fot obtinut corect?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 09/14/2011 2:48pm
Nu trebuie sa va suparati daca raspunsul nostru nu a fost pe placul dv deoarece intrebarea nu a fost formulata corect. Dv de fapt dv vreti sa verificati pensia sustinatorului.
Noi am postat pe site un program de estimare pensie pe care il puteti folosi si dv, asa cum au facut foarte multi vizitatori ai site-ului, daca aveti datele necesare.
Daca doriti o persoana care sa faca acest calcul cautati pe internet si veti gasi dar nu cautati profesiile citate pentruca acestia nu calculeaza pensii.
Re: recalculare pensie
Scris de: ELENA GOJGAU la data: 01/21/2013 7:03am
la pensie :
Nu trebuie sa va suparati daca raspunsul nostru nu a fost pe placul dv deoarece intrebarea nu a fost formulata corect. Dv de fapt dv vreti sa verificati pensia sustinatorului.
Noi am postat pe site un program de estimare pensie pe care il puteti folosi si dv, asa cum au facut foarte multi vizitatori ai site-ului, daca aveti datele necesare.
Daca doriti o persoana care sa faca acest calcul cautati pe internet si veti gasi dar nu cautati profesiile citate pentruca acestia nu calculeaza pensii.
Re: recalculare pensie
Scris de: ELENA GOJGAU la data: 01/21/2013 7:08am
Gen:feminin
Data nasterii:16.07.1973
Stagiul de cotizare:11 ani,9 luni,19 zile
Alte date:gradul 3 de invaliditate
Intrebare:as dori sa stiu ce pensie de invaliditate ar trebui sa primesc
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/22/2013 10:35am
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate actuala lege a pensiilor prevede sa aveti un stagiu de cotizare necesar care in cazul dv este de 14 ani. Aceasta prevedere a fost declarata neconstitutionala de catre Curtea Constitutionala. In aceste conditii veti putea primi pensie de invaliditate dupa ce actualul parlament va modifica legea pensiilor in acest sens.
Nu putem sa va apreciem valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile (veniturile) realizate de dv pe perioada lucrata.
Pentru calculul pensiei am pus pe site un program de calcul pe care il puteti folosi daca aveti datele necesare.
Daca doriti sa faceti calculul cu acest program reveniti si dati-ne cateva informatii pentru a va da indrumari cum sa procedati si anume :
- In ce perioada ati lucrat .
- Afectiunea in urma careia ati fost incadrata in gradul 3 de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1