Subiect "Trecere de la pensia de invaliditate la pensia limita de virsta" Deschis de Violeta Cotofana la data: 09/13/2011 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere de la pensia de invaliditate la pensia limita de virsta
Scris de: Violeta Cotofana la data: 09/13/2011 4:05am
Gen:F
Data nasterii:19.01.1956
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
am un stagiu de cotizare total de 41 ani si 18 zile, din care civil 23 ani ,9 luni si 18 zile , militar 11 ani si 9 luni.
Am primit pensie de invaliditate grad 3, cu decizie de pensionare incepind cu data de 01.01 2011.
Termen de revizuire pensie de invaliditate in 19.11.2011. Intre timp am implinit virsta de 55 ani.
Va rog sa mi spuneti :
1.daca dupa revizuire pot solicita pensie pentru limita de virsta, in sistemul militar?
2.valoarea pensiei de invaliditate se modifica dupa trecerea la pensie pentru limita de virsta?
3. pot opta intre pastrarea valorii pensiei de invaliditate sau cea pentru pensie pentru limita de virsta?
Multumesc.
Re: Trecere de la pensia de invaliditate la pensia limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 09/14/2011 9:39am
Puneti multe intrebari fara a da datele necesare analizei cum ar fi : la data pensionarii de invaliditate erati militar activ sau civil? De unde provine diferenta intre stagiul de cotizare de 41 ani si suma stagiilor militar si civil ?
In aceste conditii va precizam prevederile legale.
1. Puteti cere pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 55 ani conform varstei standard din domeniul militar daca :
- La data cererii sunteti militar activ sau beneficiate de pensie de invaliditate primita cat erati militar activ.
- Aveti stagiul minim in specialitate (ca militar) de 15 ani.
2. Valoarea pensiei la trecerea la pensie pentru limita de varsta se recalculeaza introducandu-se in calcul si perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
3. La trecerea la pensie pentru limita de varsta din pensie de invaliditate se acorda automat, fara a opta, pensia avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1