Subiect "rezultatul final" Deschis de Corla Steliana la data: 09/14/2011 12:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rezultatul final
Scris de: Corla Steliana la data: 09/14/2011 12:20pm
Gen:F
Data nasterii: septembrie 1955
Stagiul de cotizare:34 ani, fara grupa, fara stagiu asimilat
Alte date:lucrez din 15 aug. 1977 pana in prezent
Intrebare:am introdus datele in programul dvs.( varianta cu numele Steliana)dar am observat ca sunt unele diferente intre datele inscrise in cartea de munca si adeverinta pt. determinarea stagiului de cotizare eliberata de CJP.
Care ar fi venitul corect? Daca imi amintesc bine in lunile respective (apr,aug, oct, si dec 2001)au fost acordate niste indexari/ premii dar care in cartea de munca nu figureaza.Va multumesc si va rog sa-mi spuneti daca este corect calculul estimativ facut!
Re: rezultatul final
Scris de: la pensie la data: 09/26/2011 7:52am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Sporul de vechime dupa parerea noastra in anul 1983 si 1984 are unele erori. Dupa calculul nostru sporul de vechime inainte de aprilie 1992 trebuia sa fie :
- Intre septembrie 1982 – august 1983 3 %
- Intre septembrie 1983 – august 1987 6 %
- Intre septembrie 1987 – martie 1992 9 %
2.Sporul de vechime dupa aprilie 1992 pana la includerea lui in salariu este luat in calcul numai daca il dovediti cu adeverinta eliberata de angajator.
3 . Dupa aprilie 2001 sunt luate in calculul punctajului pensiei sumele pentru care a fost platit CAS, inclusive primele (cele continute in scrisorile primite de la casele de pensii privind stagiul de cotizare), asa cum explicam noi pe site pe pagina “Baza de calcul a punctajului pensiei” pe care o gasiti la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1